RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Reduktory Optec dla SCT, ACF i EdgeHD

Teleskop Express dodał do swojej oferty szereg nowych reduktorów/korektorów dla teleskopów SCT i pochodnych. Standardowe korektory/reduktory f/6.3 i f/3.3 nie oferują zbyt dobrych osiągów i nie nadają się do teleskopów EdgeHD, czy ACF. Jakie są więc alternatywy?

Optec oferuje kilka rodzin korektorów. Dwie główne to NextGen dla zwykłych SCT i Lepus dla EdgeHD. W Teleskop Express dostępne są wszystkie modele:

Baader oferuje także telekompresor f/5.9 dla SCT: Alan Gee Telecompressor Mark II. Starizona oferuje swój korektor/reduktor f/7,5. TS oferuje także własny korektor/reduktor f/8.

Recenzji i przykładów użycia korektorów Opteca i Baadera w sieci nie jest za dużo. Ogólnie przy zachowaniu optymalnej odległości matryca-sensor z dobrą kolimacją reduktory te dają dobrze skorygowane pole (na tyle na ile przewiduje to producent). Ważnym parametrem jest też rozmiar skorygowanego krążka światła dawany przez reduktor. Im silniejsza redukcja tym będzie mniejszy (co uniemożliwia efektywne używanie dużych matryc). Problem ten dotyka także reduktorów Optec Lupus dla EdgeHD (22 mm skorygowanego pola - mniej niż zwykły SCT z podobnym reduktorem/korektorem).

RkBlog

Astrofotografia Głębokiego Nieba, 26 July 2011, Piotr Maliński

Comment article