RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Rozważania na temat gier MMORPG

Gry MMORPG, to gry w których gracz rozwija swoją postać w przeciągu miesięcy czy nawet lat. W grach tego typu nie istnieje pojęcie "przejścia" gry, czy jej "wygrania". MMO to gry społecznościowe, a dokonania danego gracza są porównywane względem dokonań innych graczy. Dokonania polegają na zdobywaniu bogactw w różnej postaci.

W przypadku gry MMORPG kluczowe elementy to:

  • Interakcje z innymi graczami - tworzenie się silnej społeczności
  • Interakcje z NPC - rozwój świata gry (questy, handel przedmiotami, kontrola inflacji i bogactw)
  • Interfejs
  • Fabuła
  • Elastyczność
Dostępni w grze NPC jako postacie, czy też większe twory to sposób twórców gry na kontrolowanie stworzonego świata. Ich celem jest wprowadzanie do gry określonych ilości rzadkich bogactw, a także usuwanie nadmiaru środków płatniczych. Jeżeli funkcje te będą wykonywane zgodnie z klimatem gry - gracze nie będą nawet na to zwracać uwagi. Interakcje gracz-gracz tworzy świat gry - jej klimat, politykę, ekonomię - umożliwia grze istnienie i rozwój. Ważne jest by gracze nie mogli posiąść znaczących umiejętności zarezerwowanych dla NPC, gdyż może to grozić utratą kontroli "z tła" nad światem gry przez twórców (np. konieczność napraw przeniesiona z NPC na graczy zmniejsza ilość środków płatniczych wycofanych ze świata gry).

Interfejs - gry przez przeglądarkę, lub gry desktopowe. Pierwsze mają zaletę łatwego zwabienia graczy i są łatwiejsze do stworzenia. Ich wadą są ograniczenia (wynikające z ograniczeń protokołu HTTP, czy też możliwości JavaScript) w możliwości implementacji niektórych rozwiązań. Wraz ze wzrostem "inteligencji" silnika gry te problemy narastają. W przypadku gier desktopowych gracz musi pobrać plik potrzebny do instalacji/uruchomienia gry. Tego typu gry są trudniejsze do wykonania, lecz ich możliwości są pozbawione ograniczeń rozwiązań przeznaczonych do tworzenia stron www. To co gracz pobiera to klient do serwerów gry zarządzających rozgrywką. Po stronie użytkownika ląduje grafika, część fabuły i logiki gry, co odciąża serwery, choć i tak stworzenie takiej gry wymaga doświadczenia w programowaniu sieciowym i dostępu do odpowiedniego sprzętu.

Fabuła i elastyczność gry decyduje o rozwoju gry. Jeżeli gracz będzie miał perspektywę rozwoju, będzie miał zajęcie i chęć do dalszej gry - dalszego rozwoju to w grze pozostanie. Należy pamiętać iż z rozwojem postaci pewne czynności stają się monotonne, albo za łatwe, tak więc gra powinna płynnie dostosowywać oferowane możliwości do poziomu gracza i nie mogą występować tu rozwiązania "celowo" hamujące rozwój postaci - gracz lubi wyzwania (inteligentne, podchwytliwe, wymagające myślenia i opracowania strategii) - wyzwania dające prestiż i kolejną cegiełkę w rozwoju postaci. Także rozwój postaci powinien zależeć w jak największym stopniu od decyzji gracza, a nie od z góry określonych sztywnych ścieżek rozwoju - każdy lubi robić wiele rzeczy "po swojemu", nawet jeżeli nie będzie to najlepsze rozwiązanie. Gra także nie powinna wymuszać czasu, w którym gracz powinien grać, ani nie powinna wymuszać długości danej "sesji" - gra nie powinna stwarzać problemów, kolidować ze światem realnym.

RkBlog

Arena Albionu, 14 July 2008, Piotr Maliński

Comment article