Sony NEX5 jako następca Canonów w astrofotografii?

Na rynku aparatów fotograficznych dostępna jest seria Sony NEX - odpowiednio NEX3, 5 i 7. Aparaty wyposażono w jedne z najnowocześniejszych matryc Exmor cechujące się znacząco obniżonymi szumami i dość dobrą sprawnością kwantową. W sklepie NEX5 kosztuje nieco poniżej 2000 PLN, czyli znacznie więcej niż starsze Canony stosowane w astrofotografii. W odróżnieniu od wspomnianych Canonów - aparaty NEX nie mają lustra. Są lekkie i także posiadają duże matryce rozmiaru APS-C. Czy są one warte uwagi dla początkujących astrofotografów?
Sony NEX7

W sieci znaleźć można już astrofotografie wykonane za pomocą tych aparatów (NEX 5), np. IC1805, NGC 104 i M2/M8, Plejady i M42 jak i inne z 22" Dobsona. Ciekawie wygląda też porównanie z Canone 40D.

Czy warto? Wszystko sprowadza się do kosztów. Chłodzona astro-kamerka QHY8L to wydatek niecałych 6000 PLN (o równie dużej kolorowej matrycy). Mały monochromatyczny Atik 314L+ to niecałe 5000 PLN. NEX5 pozbawiony chłodzenia nowy kosztuje niecałe 2000 PLN. Różnice spore, ale też spore mogą być różnice w osiągach. Jeżeli zdecydujemy się już na NEX5 to trzeba będzie zaopatrzeć się w adapter z E-mount do gwintu T2. Taki adapter ma m.in. Teleskop-Express.

Najnowszy NEX 7 ma znacznie więcej pikseli - co oznacza iż są one mniejsze. Taka matryca może nie być najlepszym rozwiązaniem dla astrofotografii. NEX5 wydaje się być bezpieczniejszym wyborem.

RkBlog

Astrofotografia Głębokiego Nieba, 26 November 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact