RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Sony NEX5 jako następca Canonów w astrofotografii?

Przyglądamy się serii aparatów NEX pod kątem astrofotografii DS

Na rynku aparatów fotograficznych dostępna jest seria Sony NEX - odpowiednio NEX3, 5 i 7. Aparaty wyposażono w jedne z najnowocześniejszych matryc Exmor cechujące się znacząco obniżonymi szumami i dość dobrą sprawnością kwantową. W sklepie NEX5 kosztuje nieco poniżej 2000 PLN, czyli znacznie więcej niż starsze Canony stosowane w astrofotografii. W odróżnieniu od wspomnianych Canonów - aparaty NEX nie mają lustra. Są lekkie i także posiadają duże matryce rozmiaru APS-C. Czy są one warte uwagi dla początkujących astrofotografów?
Sony NEX7

W sieci znaleźć można już astrofotografie wykonane za pomocą tych aparatów (NEX 5), np. IC1805, NGC 104 i M2/M8, Plejady i M42 jak i inne z 22" Dobsona. Ciekawie wygląda też porównanie z Canone 40D.

Czy warto? Wszystko sprowadza się do kosztów. Chłodzona astro-kamerka QHY8L to wydatek niecałych 6000 PLN (o równie dużej kolorowej matrycy). Mały monochromatyczny Atik 314L+ to niecałe 5000 PLN. NEX5 pozbawiony chłodzenia nowy kosztuje niecałe 2000 PLN. Różnice spore, ale też spore mogą być różnice w osiągach. Jeżeli zdecydujemy się już na NEX5 to trzeba będzie zaopatrzeć się w adapter z E-mount do gwintu T2. Taki adapter ma m.in. Teleskop-Express.

Najnowszy NEX 7 ma znacznie więcej pikseli - co oznacza iż są one mniejsze. Taka matryca może nie być najlepszym rozwiązaniem dla astrofotografii. NEX5 wydaje się być bezpieczniejszym wyborem.

RkBlog

Astrofotografia Głębokiego Nieba, 26 November 2011,

Comment article