Spora przecena kamerki Opticstar DS-336C XL

Brytyjski sklep Opticstar kilka dni temu wprowadził sporą obniżkę na kolorową kamerkę DS-336C XL. 499 funtów to jakieś 2200 PLN, czyli najniższy pułap cenowy chłodzonych kamerek do astrofotografii. Co dostajemy w tej cenie?

Dostajemy 12-bitową kamerę "laboratoryjną" wyposażoną w układ chłodzenia (nawet o 30 stopni) i kolorową matrycę o niedużych wymiarach (1/1.8" 8.10mm x 6.64mm) lecz ze sporą ilością pikseli (2048 x 1536; piksele 3.45 x 3.45). Matryca ICX412AQ nie jest wykorzystywana w żadnej innej kamerce astronomicznej i osiągami nie powala - typowy segment budżetowy. Na stronie OpticStara dostępnych jest kilka fotografii wykonanych za pomocą tej kamerki (lub wcześniejszego modelu DS-335C) i jak można zauważyć tak małe piksele dobrze współdziałają z refraktorami o bardzo małych ogniskowych. W cenie dostajemy także Nebulosity do fotografowania i obróbki zdjęć.

OpticStar DS336C XL

OpticStar oferuje kilka nietypowych kamerek. Kamerki do astrofotografii DS to 12-bitowe chłodzone kamerki Tucsena (laboratoryjne). Kamerki planetarno-księżycowe też mają podobne źródło i także plasują się w segmencie budżetowym. Firma ma niewielu użytkowników swoich kamerek, choć "większość" wydaje się być zadowolona (choć były problemy np. z naprawą/wymianą wadliwej kamerki)

Czy warto fotografować za pomocą kamerek takich jak DS-336C? Szukając najbardziej budżetowego zestawu tak. Tania chłodzona kamera, do tego mały ED 66 czy 80 mm (który jako że mały - będzie dość tani) bez flattenera nawet (mała matryca) i np. tani montaż jak CG5GT, który też można guidować (np. webcamem przez szukacz). Należy pamiętać jednak że dostajemy to za co płacimy - czyli coś co nie daje wysokich osiągów. Częściowo można to pokonać starając się bardziej z obróbką materiału...

RkBlog

Astrofotografia Głębokiego Nieba, 9 July 2011, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact