RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Tworzenie aplikacji Facebookowych

Wykorzystanie biblioteki PyFacebook do tworzenia aplikacji zintegrowanych pod ten serwis w Django

API Facebooka uległo zmianom i zawarty w artykule opis jest nieco przestarzały.
Facebook to potężny międzynarodowy serwis społecznościowy. Dla programistów serwis ten udostępnia usługi umożliwiające m.in.:

Wszystkie materiały dostępne są na stronie developers.facebook.com. Stworzone przez programistów aplikacje możemy znaleźć w katalogu aplikacji. Typowymi aplikacjami Fb są quizy. Użytkownik wyszukuje aplikację w katalogu (lub zostaje zaproszony), przechodzi na stronę aplikacji, gdzie wyraża zgodę na udostępnienie jej części swoich danych, po czy przedstawiana mu jest zawartość. Po wypełnieniu ankiety użytkownik poznaje wynik i może go opublikować w swoim Feedzie (co np. pojawi się też jego znajomym). Znajomi mogą zacząć komentować wynik, sami wypełnić ankietę i porównywać wyniki. Podobnie jest z innymi aplikacjami (np. gry). Dobre aplikacje wciągają całe sieci użytkowników.

facbk1

Aplikacje tego typu można pisać w wielu językach skryptowych jak PHP, Python, Ruby, Perl, Java i wiele więcej. Aplikację hostujemy na własnych serwerach. Dokumentację i masę innych dokumentów znajdziemy na wiki, a pomocy szukać możemy na forum programistów. Oprócz kwestii czysto technicznych należy uwzględnić także kwestie prawne jak np. zakaz przechowywania danych zwróconych przez API Facebooka poza listą dozwolonych obiektów. Generalnie jest co czytać.

W Pythonie możemy skorzystać z biblioteki PyFacebook ułatwiającej komunikację z API Facebooka, jak i dostarczająca dodatkowe komponenty dla Django usprawniajace proces tworzenia aplikacji w tym frameworku. Kod biblioteki można pobrać z repozytorium GIT:

git clone git://github.com/sciyoshi/pyfacebook.git
Instalacja jest standardowa - setup.py install.

Zakładanie nowej aplikacji po stronie Facebooka

Tworzenie aplikacji w Django z pomocą PyFacebook

Jeżeli mamy już działający serwis Django w sieci - możemy dostawić do niego aplikację pod Facebooka, a jeżeli nie to tworzymy wszystko od podstaw - projekt, a po tym aplikację. Założę że mamy już stworzony i skonfigurowany projekt Django i możemy przejść do tworzenia aplikacji. Przedstawiona aplikacja jest bardzo prosta i wykorzystuje niewielki zakres API Facebooka. Tworzenie większych aplikacji zwiększa niestety czas potrzebny na testowanie i wykorzystywanie odpowiednich metod API. http://apps.facebook.com/zalamka/.
RkBlog

Django, 9 July 2009,

Comment article