RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Tworzenie astronomicznych zdjęć HDR w IRISie

Fotografując niektóre obiekty po prostu nie da się uniknąć przepalenia najjaśniejszych partii. Mgławica M42 jest świetnym przykładem - centralny obszar z trapezem jest tak jasny że ulegnie przepaleniu na dłuższych ekspozycjach potrzebnych do zarejestrowania rozległej mgławicy wokół niego. Rozwiązanie tego problemu to stworzenia zdjęcia o dużym zasięgu tonalnym / dużym zakresie dynamicznym - dorabiamy fotografię na krótkich ekspozycjach i wykorzystujemy nieprzepalony obszar z tego zdjęcia w fotografii z przepaleniem. Brzmi łatwo, ale by to zrobić potrzebne są odpowiednie aplikacje. Może być to Photoshop, ale nie jest on darmowy. Natomiast IRIS to darmowa aplikacja i w "łatwy" sposób może generować fotografie HDR.

Przepalony trapez w M42
Fotografia HDR stworzona z kilku fotografii o rosnących czasach ekspozycji

IRIS to aplikacja do obróbki i analizy grafik, także zdjęć astronomicznych. Ma wiele opcji, jest darmowa, ale nie zyskuje zbyt wielu użytkowników, a to zapewne ze względu na dość "spartański" sposób w jaki trzeba jej używać. Na początek pobierz ZIPa z aplikacją, rozpakuj i uruchom ją.

Główne okno IRISa

Główne okno IRISa

Zaczynamy od ustawień. W File wybierz Settings. W oknie ustawień w Working path wybierz katalog, w którym znajdują się FITSy z którymi chcemy pracować:
Ustawienia IRISa

Ustawienia IRISa

Następnie odpalamy konsolę za pomocą przycisku na górnej belce nawigacyjnej (zaznaczony na pierwszym zrzucie ekranu). Wiele opcji aplikacji jest dostępnych właśnie poprzez taką konsolę. Wykonujemy w niej polecenia, które coś zrobią... w naszym przypadku chcemy zrobić fotografię HDR.
Konsola IRISa

Fotografie HDR w IRISie

Po pierwsze musimy mieć zestaw surowych stacków o różnych czasach ekspozycji - od długich (przepalonych) po krótsze bez przepaleń. IRIS lubi gdy tych zdjęć jest więcej. Wszystkie muszą mieć te same wymiary i muszą być ustawione względem siebie (można to zrobić m.in. w Nebulosity). Umieszczamy je w katalogu podanym w Working path i tworzymy plik tekstowy - DESC.LST. Podajemy w nim nazwy plików (bez rozszerzenia) i względny czas ekspozycji każdego z nich, np cztery fotografie o ekspozycjach 300, 60, 30 i 5 sekund:

align_z300 1.00000
align_z60 0.20000
align_z30 0.10000
align_z5 0.01666
Podane wartości to czasy ekspozycji względem najdłuższego, a np. "align_z300" to nazwa pliku (align_z300.fits). Gdy mamy gotowy taki plik wystarczy w konsoli IRISa wykonać polecenie (wpisać i nacisnąć enter):
MERGE_HDR DESC 1000
To powinno wygenerować fotografię HDR, którą zapisujemy i obrabiamy jak już nam pasuje. Ostatni parametr - "1000" (lub inna wartość) to zakres intensywności względem największej jaki ma zostać "zachowany". Przy 16-bitowych fotografiach DS zazwyczaj niskie wartości dają lepsze rezultaty. Przy wyższych ścięte mogą zostać słabe sygnały.
RkBlog

Astrofotografia Głębokiego Nieba, 26 February 2012, Piotr Maliński

Comment article