Ustawianie montażu metodą dryfu za pomocą WCS

WebCamScheinern a w skrócie WCS to aplikacja do ustawiania montażu paralaktycznego metodą dryfu. Śledzi ona dryf gwiazdy za pomocą webcama lub innej prostej kamerki i wyznacza punkt, w który należy ustawić gwiazdę poprzez regulację ustawień montażu. Aplikacja ta obsługuje webcamy, DSI, a także kamery Imaging Source DMK, DBK czy DFK. Po instalacji mamy 30 dni testowych, po czym należy zakupić licencję za 20 Euro. Na stronie możemy pobrać wersje dostosowane do danej rodziny kamerek.

Jak to działa

Ustaw wstępnie montaż, wyceluj teleskopem w jaką gwiazdkę na północy lub południu w pobliżu południka (meridian). Za pomocą oprogramowania dedykowanego do twojej kamerki ustaw ostrość i ew popraw kadr by mieć w polu widzenia jakaś nie za ciemną gwiazdę przy np. 1 sekundowych ekspozycjach. Zamknij aplikację i odpal WCS i z menu "Device" wybierz kamerkę jeżeli nie jest już wybrana. Powinien pojawić się obraz z kamerki - ustawiony przed chwilą.

wcs

Podajemy naszą szerokość geograficzną (latitude) oraz deklinację gwiazdy - "Star declination" (do odczytania np. ze Stellarium czy innego planetarium. Warto wybierać jaśniejsze, łatwe w identyfikacji gwiazdy). Następnie ustaw kamerę tak by ruch w osi rektascencji powodował poziomy ruch gwiazdy. Gdy to będzie zrobione uruchom korekcję azymutu klikając na "Start" i zaznaczając wybraną wcześniej gwiazdę. Program będzie śledził jej dryf i po kilku minutach możemy kliknąć na "Correction". Zobaczysz czerwoną i zieloną linię. Za pomocą pilota, pokręteł DE/RA montażu ustaw gwiazdę pomiędzy czerwonymi liniami. Następnie za pomocą pokręteł azymutu montażu przesuń gwiazdę pomiędzy zielone linie. Po wykonaniu tej operacji montaż powinien być dokładnie ustawiony w azymucie. Możesz sprawdzić to ponownie przeprowadzając procedurę korekcji.

Następnie użyj gwiazdy na wschodzie lub zachodzie. Wybierz w programie opcję "Pole height". Kliknij start i śledź dryf gwiazdy przez kilka minut, po czym kliknij na "correct". Znajdź gwiazdę na południu i ustaw teleskop tak by gwiazda znalazła się pomiędzy czerwonymi liniami. Użyj pokręteł szerokości geograficznej (wysokości bieguna polarnego) montażu by przemieścić obraz gwiazdy pomiędzy zielone linie. Oś polarna montażu powinna być teraz świetnie ustawiona, a montaż gotowy do dokładniejszego śledzenia obiektów.

Inne aplikacje

Darmową aplikacją jest EQAlign (opis), która świetnie współpracuje z montażami kontrolowanymi z poziomu komputera (np. poprzez ASCOM). Płatną aplikacją jest Alignmaster.

RkBlog

Astrofotografia Głębokiego Nieba, 21 April 2010

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact