Zarządzanie pakietami w debianie

W Debianie i we wszystkich jego pochodnych dysponujemy jednolitym zestawem aplikacji służących do zarządzania pakietami. Kluczowym jest dpkg odpowiedzialny za podstawowe czynności jak instalacja pakietu. Istnieje wiele nakładek tekstowych jak i graficznych zwiększających funkcjonalność - dselect czy np. apt-get dla którego mamy nakładki typu synaptic.

dpkg

Jeżeli mamy jakiś pakiet i chcemy go szybko zainstalować możemy skorzystać bezpośrednio z dpkg. Instalujemy:
dpkg -i pakiet.deb
dpkg -i *.deb
Drugie polecenie zainstalowałoby wszystkie pakiety debiana znajdujące się w bierzącym katalogu. Pakiety zostaną zainstalowane jeżeli spełnione zostaną zależności. dpkg --help opisze dodatkowe opcje tej aplikacji.

apt-get

Ta aplikacja służy do instalacja jak i do aktualizacja pakietów. Instalując pakiet za pomocą apt-get mamy ułatwione życie gdyż ściągnięte zostaną z repozytoriów wszystkie brakujące zależności.
- Lista repozytoriów: lista repozytoriów z jakich korzysta nasz apt znajdziemy w /etc/apt/sources.list. Lista różnych repozytoriów dostępna jest tutaj oraz na stronie projektu apta. Odradzam korzystanie z repozytoriów unstable - są to pakiety nowe, nietestowane praktycznie i instalacja tych pakietów może się źle zakończyć lub będziemy musieli zaktualizować system pakietami z tej kategorii.
- Aktualizacja listy pakietów z repozytoriów: po wpisaniu mirrorów w sources.list musimy pobrać informacje o dostępnych na nich pakietach. Oprócz listy pakietów pobrane zostaną takie informacje jak zależności i krótkie opisy:
apt-get update
Tą czynność powinniśmy wykonywać dość regularnie. Po zaktualizowaniu listy pakietów możemy przejść dalej.
- Aktualizacja systemu: mamy dwie opcje aktualizacji:
apt-get upgrade
apt-get dist-upgrade
Pierwszy aktualizuje zainstalowane pakiety nowszymi, jeżeli nie złamie to zależności. Drugi dist- to niejako aktualizacja całego systemu wraz z zależnościami. W tym przypadku apt może doinstalować nowe wymagane pakiety i usunąć stare i nieużywane. Gdy przeprowadzamy aktualizację warto się przyjżeć co apt chce usunąć, czasami, gdy mamy dużo różnych repozytoriów, apt może zgłupieć i będzie chciał usunąć ważne pakiety.
- Instalacja pakietu: Za pomocą apta możemy instalować pakiety, wraz z zależnościami:
apt-get install nazwa_aplikacji
Oczywiście aplikacja musi być w repozytoriach. Skąd mamy wiedzieć czy dana aplikacja jest dostępna?
- Przeszukiwanie listy aplikacji: Proste szukanie:
apt-cache search nazwa_aplikacji


Nakładki graficzne na apt-get

- Kpackage: Prosta nakładka, stosowana np. przez MEPISa. Oferuje dojście do wszystkich podstawowych opcji APTa oraz listuje pakiety zainstalowane oraz te dostępne na repozytoriach, lecz nie jest zbyt czytelny i intuicyjny. - Synaptic: to bardzo dobra nakładka na apta. Mamy możliwość przeglądania pakietów sortowanych według działów, możemy szukać określonych pakietów czy aktualizować system. By zainstalować wybrany pakiet klikamy na kwadracie obok nazwy i zaznaczamy "Zaznacz do instalacji". Jeżeli potrzebne są jakieś dodatkowe aplikacje zostaniemy o tym poinformowani. Po wybraniu interesujących nas pakietów (możemy też np. usuwać istniejące) klikamy na górnym menu na "Zastosuj". By zaktualizować system klikamy "Zaznacz wszystko do instalacji". W menu Edycja mamy dostęp do wyszukiwania pakietów lub np. możemy dodać CD z pakietami (specjalny CD dla APTa). Możemy też naprawić uszkodzone pakiety.

dpkg-repack

Jest to jedno z rozszerzeń dpkg i umożliwia budowanie pakietów debiana z zainstalowanych aplikacji (gdy np. wprowadziliśmy jakieś zmiany możemy utworzyć nowy pakiet zawierający te zmiany). Polecenie jest proste:
dpkg-repack nazwa_aplikacji
RkBlog

Dystrybucje, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact