Zastosowanie Basler Ace acA640-100gm w astrofotografii planetarnej

  • Model: Ace acA640-100gm
  • Producent: Basler
  • Polski przedstawiciel: Avicon.pl
  • Dane techniczne: strona produktu
  • Matryca: ICX618ALA (monochromatyczna), skan progresywny
  • Interfejs: Gigabit Ethernet (GigE)
  • Szacunkowa cena: 2200 PLN

Opis kamery

Basler Ace to nowa seria miniaturowych kamer ethernetowy Baslera. Model acA640-100gm posiada matrycę ICX618 robiącą ostatnio furorę w astrofotografii planetarnej dzięki znacznie większej czułości w porównaniu do dotychczas stosowanych matryc. Potrafi rejestrować obraz z szybkością do 100 klatek na sekundę oraz regulować ekspozycję bezpośrednio do 1 sekundy oraz dłużej za pomocą softwarowych stoperów (SharpCap).

By wykorzystać kamerę w astrofotografii potrzebujemy nosek 1,25" z gwintem C/CS (nos do kamer przemysłowych), a także kabel sieciowy do podłączenia kamery z komputerem oraz zasilacz. Kamerę można zasilać bezpośrednio za pomocą 6-pinowego złącza, lub poprzez zasilany kabel sieciowy (Power over Ethernet, PoE), lecz do tego potrzeba albo rutera obsługującego PoE lub odpowiednia złączka wpuszczająca zasilanie na jedną stronę kabla sieciowego.

basler-ace-astro1
basler-ace-astro2

Do rejestracji klipów wideo będzie można wykorzystać darmową aplikację FireCapture. Kamerki te obsługuje także SharpCap.

Za pomocą sterownika WDM Baslera kamera ta obsługiwana jest przez PHD Guiding, MetaGuide czy EQAlign.

Przydatność w astrofotografii

Starsze konstrukcje jak kamerki Imaging Source D*K (poza nową D*K21AU618) obarczone są błędem powodującym generowanie kolistych artefaktów przy dużych szybkościach. Kamerki D*K21 bezpiecznie mogą pracować z maksymalną szybkością 30 klatek na sekundę, a nie 60. Drugą kwestią jest czułość. Matryce z serii ICX098 czy ICX424 są już stare i od dłuższego czasu żadnej "aktualizacji" w kategorii kamer planetarnych nie było (w porównaniu do postępu w kategorii kamer do fotografii głębokiego nieba).

Z przeprowadzonych testów wynika iż Basler Ace nie generuje kolistych artefaktów przy różnych szybkościach. Można więc korzystać nawet z maksymalnej przepustowości kamery. Kamera ta jest także wyposażona w nową matrycę ICX618 o identycznym rozmiarze jak ICX098 (1/4" 5,6 x 5,6 mikrometra piksel). Nowa matryca oferuje 2-3 krotnie większą czułość niż starsza konstrukcja. Oznacza to krótsze ekspozycje i lepszą jakość zdjęć.

W trakcie użytkowania kamer Baslera wielu użytkowników spotkało się jednak z losowo pojawiającymi się artefaktami (np. na Saturnie). Natura ich powstawania nie jest znana. Nie da się ich też wyeliminować - więc na chwilę obecną Basler Ace ac640-100gm nie jest już kamerką w pełni polecaną do astrofotografii planetarnej. Nowa DMK21AU618 wydaje się być znacznie lepszym wyborem (jak na razie nie stwierdzono żadnych artefaktów dla tej kamerki).
Jowisz z Baslera Ace
Fotografia Jowisza wykonana za pomocą Baslera Ace, C11 przy f/20

Artefakt Baslera na Saturnie
Artefakt dawany czasem przez kamerkę


basler-ace-astro3
Przykładowy zestaw do fotografii planetarnej.
basler-ace-astro4
Basler Ace może być także bardzo szybkim i czułym guiderem.
RkBlog

Basler Ace i Point Grey Flea 3, 30 May 2010

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact