RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Analiza spektroskopowa komety C/2009 P1 Garradd

Kometa C/2009 P1 Garradd przyciąga coraz więcej uwagi obserwatorów i astrofotografów. Francuski astroamator C. Buil wykonał analizę spektrograficzną widma komety wykorzystując teleskop C11, spektrograf LISA i kamerę Atik 314L+.

Po otrzymanych wynikach widać że na widmo komety składa się obecnie praktycznie wyłącznie światło odbite od Słońca. Emisja w paśmie C2 (516 nm) jest bardzo słaba. Znacznie silniejsza jest emisja grupy cyjankowej (CN) w ultrafiolecie (388 nm).

Najprościej do fotografii można wykorzystać filtr wycinający zaświetlenie (Baader UHC-S, Astronomik CLS-CCD, IDAS LPS2 itd). Jeżeli dysponujemy ciemnym niebem to żaden specjalny filtr nie powinien być potrzebny. Uzyskane zdjęcia można także zgłaszać na liście dyskusyjnej Comet-Images na Yahoo.

Dostępny w sprzedaży filtr "kometarny" Lumicon Swan Band obejmuje wspomniane wcześniej pasmo C2 oraz O-III. W przypadku tej komety na chwilę obecną wiele raczej nie wniesie (filtr ten pozwala poprawić kontrast dla jonowego warkocza komety jeżeli emisja pasma C2 w nim jest dość intensywna).

Chętni do złapania emisji z pasma CN i C3 w ultrafiolecie musieliby uzbroić się w trochę nietypowy wąski filtr przepuszczający pasmo na pograniczu "niebieskiego" i ultrafioletu. Można do tego celu użyć np. fioletowego filtru barwnego Wratten #47 (fioletowe filtry GSO, Lumicona i innych oznaczone numerem #47) i Schott BG39 jako blokera podczerwieni (zestaw stosowany także do fotografii Wenus; filtr ten dostępny w sklepach oferujących filtry przemysłowe jak np. uqgoptics czy edmundoptics). Bez blokera sygnał z pasma podczerwonego może zaświecić sygnał pochodzący z pasm emisyjnych w ultrafiolecie.

RkBlog

Astronomia, 15 July 2011, Piotr Maliński

Comment article