High-endowe zakończenie roku w branży astro

W branży astronomicznej rok 2011 kończy się high-endowym akcentem, a to za sprawą Delta Optical jak i Astromarketu. Nowe marki, nowy sprzęt i ciekawe plany na przyszłość.

Planewave 17 cali

DO zaprezentowała ostatnio sprzęt Officina Stellare, PlaneWave oraz montaże firmy 10Micron. Wspomniany Planewave to skorygowane teleskopy Dall Kirkhama, które wyposażone w odpowiedni korektor dają duże płaskie, pozbawione wad pole. Konstrukcje tego typu różnych producentów zaczynają zagrażać konstrukcjom RC (optyka jest łatwiejsza do zrobienia, a finalny produkt jest równie dobry itd...). 17" CDK Planewave posiada światłosiłę f/6.8 i oferuje skorygowany krążek o średnicy 52 mm (choć obarczony rosnącą winietą). Orion Optics UK oferuje ODK16 o takiej samej światłosile i podobnym skorygowanym polu: >52mm, lecz z lepszą sprawnością poza osią.

Znajdujące się w ofercie Delty teleskopy SCT EdgeHD są znacznie tańsze i dają skorygowane pole o średnicy około 40 mm - lecz przy f/10.

Teleskop RC od Officina Stellare

Officina Stellare to producent teleskopów RC oraz nowości - Riccardi-Honders pod postacią Veloce RH 200. Model ten oferuje 42 mm skorygowanego pola przy światłosile f/3 i bardzo kompaktowej budowie. Większa, 300 mm wersja oferuje aż 60 mm skorygowane pole co wystarczy w pełni nawet dla matryc KAF 16803 - ale też jest znacznie droższa. Tak duże skorygowane pole przy tak jasnej światłosile stanowi o sile tej konstrukcji.

Veloce RH 200

Znacznie tańszy, ale też mniej wydajny jest Hyperstar - układ soczewek zastępujący lustro wtórne w teleskopach SCT. Układ Hyperstar oferuje światłosiłę f/2 i skorygowane pole dla matryc o przekątnej do około 27 mm (Wersja dla 14" SCT do 42 mm z pewnym stopniem winiety). Niestety jako że kamera opiera się na płycie korekcyjnej teleskopu - nie może być ciężka. Druga opcja na niskie światłosiły to korektor/reduktor ASA do Newtonów pozwalający osiągnąć f/2.8 z Newtonem f/4 (np. SkyWatcher Quattro) - ale dla "niedużych" matryc (do KAF-8300 włącznie). Obecne na rynku Powernewtony wykorzystują właśnie ten korektor/reduktor.

Dla powszechnego odbiorcy nie wolno zapominać o bardziej przystępnym cenowo sprzęcie. W DO pojawiła się część nowości SkyWatchera na rok 2011, lecz nie wszystkie. Niewiele też innych marek weszło do oferty sklepu...

Szary sprzęt astronomiczny ;)

Szary sprzęt astronomiczny ;)


Z drugiej strony mamy Astromarket.pl. Kilka miesięcy działalności, sporo osiągnięć, dużo nowego towaru i raczej wrogie przyjęcie przez istniejące sklepy. Kilka miesięcy i oficjalny polski rynek sprzętu astro stał się czymś więcej niż Syntą z dodatkiem Meade, czy GSO :) A najciekawsze w tym wszystkim to wywiad z twórcą tego wszystkiego ;)

RkBlog

Astronomia, 23 December 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact