Mgławica McNeila - nietypowa mgławica odkryta przez amatora

Każdy opis dotyczący obszaru gwiazdozbioru Oriona wspomina o zachodzących tam procesach gwiazdotwórczych. Procesy te nie zachodzą jak dla nas zbyt szybko i wydaje się nam że zaobserwowanie jakichkolwiek zmian w mgławicach Oriona nie jest możliwe. Mimo "powolności" kosmicznej ewolucji w 2004 roku Jay McNeil odkrył nową mgławicę swoim 3" teleskopem. Mgławica nazwana jego imieniem (McNeil's Nebula) przyciągnęła uwagę naukowców. 48 godzin po tym jak fotografował ją 3 calowy teleskop swoje oko skierował na nią... 342 tonowy teleskop.

Mgławica McNeila obok M78

Mgławica McNeila znajduje się tuż obok M78 i jest mgławicą refleksyjną oświetlaną przez młodą rodzącą się gwiazdę. Obiekt ten nie zawsze jest widoczny - jasność mgławicy jest zmienna i może wynikać ze zmian jasności wciąż młodej gwiazdy, czy też z okresowym zasłanianiem jej blasku. Co tam się dokładnie dzieje nie wiadomo.

Oznaczona jako V1647 Ori została przyłapana w fazie rozbłysku przez McNaila w 2004 roku. W następnych latach jasność gwiazdy malała by w 2008 roku zaliczyć kolejny rozbłysk. Przeglądając archiwalny materiał udało się odnaleźć mgławicę na zdjęciach Evereda Kreimera z 1966 roku. Na innych zdjęcia wykonanych między 1951 a 1991 nie było jej widać.

RkBlog

Astronomia, 26 August 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact