Przegląd książek poświęconych astrofotografii

Astrofotografia to ciekawy i złożony temat. W sieci dostępne są poradniki i kursy dotyczące poszczególnych aspektów tego hobby. Brakuje zazwyczaj całościowego opracowania tematu - dobrej książki. Pytanie tylko czy książki są w stanie nadążyć za technologią? Postanowiłem kupić kilka anglojęzycznych w miarę nowych książek poświęconych astrofotografii by sprawdzić czy i na ile są w stanie rozprawić się z tak kosmicznym tematem jakim jest astrofotografia.

OpenSource Astrophotography 2.2: Your first low cost astro photo from your backyard; Karl Sarnow

OpenSource Astrophotography

OpenSource Astrophotography

Dość mała książka pokroju zeszytu - 137 czarno białych stron, wydana w 2013 roku. Tak jak tytuł wskazuje książka poświęcona jest astrofotografii wspieranej otwarto-źródłowym oprogramowaniem działającym na Linuksie. W książce po standardowym wprowadzeniu do sprzętu astronomicznego i podstaw astronomii znajdziemy omówienie KStars, Stellarium, GIMPa, INDI, Fotoxxa, czy innych poręcznych aplikacji.

W przypadku np. GIMPa dostajemy krótki kurs obróbki astrofotografii - wyciąganie detali, usuwanie gradientu i temu podobne. Należy jednak uważać żeby GIMP nie zdegradował naszej 16-bitowej astrofotografii do wersji 8 bitowej (zależne od wersji GIMPa i wykonywanych czynności). W przypadku INDI autor prezentuje m.in. kontrolę montażu z poziomu KStars czy Stellarium. O Linuksie też nie zapomniano i autor pokazuje jak zainstalować potrzebne aplikacje, jak dodać użytkownika do odpowiedniej grupy uprawnień i temu podobne.

Spis treści

Książkę oceniam pozytywnie, choć z zastrzeżeniami. Dla osób zainteresowanych astronomią OpenSource jest to dobre zebranie podstawowych informacji. Na chwilę obecną mamy nieco więcej aplikacji i możliwości niemniej książka wywiązuje się ze swojego tytułu.

Na minus zaliczyłbym trzymanie się założenia że czytelnik książki broń boże nie może mieć bardziej dedykowanego sprzętu do astrofotografii. W 2013 opcje były znacznie bardziej ograniczone jeżeli chodzi o np. kamery do astrofotografii DS niemniej listowanie konsumenckich aparatów w cenie od kilkuset do kilku tysięcy EUR mija się z celem bo ani to używane body Canona, ani tania kamera ZWO czy QHY. Sprzętowo książka jest trochę nadszarpnięta zębem czasu i założeniami, niemniej cała reszta jest ok.

Usuwanie gradientu ze zdjęcia

Usuwanie gradientu ze zdjęcia

Lista aparatów fotograficznych

Lista aparatów fotograficznych

Scientific Astrophotography: How Amateurs Can Generate and Use Professional Imaging Data; Gerald R. Hubbell

Scientific Astrophotography

To znacznie większa książka licząca sobie ponad 330 stron. Wydana w 2013 roku książka ta przedstawia bardziej profesjonalne podejście do astrofotografii ukierunkowane na analizę zdjęć i cele naukowe, czy wspieranie profesjonalistów przez amatorów.

Autor nie ma lekkiego pióra. Znajdziemy tutaj bardzo szczegółowe opisanie zagadnień wraz z licznymi wzorami. Książka zaczyna od podstaw dotyczących kamer CCD by przejść do montaży i sposobów ich ustawiania, korekcji błędów prowadzenia czy naprowadzania na obiekty. Dalej mamy akcesoria jak filtry (w tym fotometryczne), sprzęt planetarny, spektroskopy, korektory i wypłaszczacze pola, korektory dyspersji atmosferycznej i więcej. Po tej części bardziej teoretycznej autor przechodzi do bardziej praktycznej części, w której operuje na gotowych astrografach - dobór komponentów do poszczególnych typów astrofotografii, co najmniej kilka sposobów ustawiania montażu paralaktycznego jak i zalecanych sposobów astrofotografii. Książka kończy się wprowadzeniem do naukowej analizy zdjęć i sposobami dzielenia się rezultatami z naukowcami.

Scientific Astrophotography - spis treści
Scientific Astrophotography - spis treści

spis treści

Książka jest szczegółowa i opisuje wiele zagadnień związanych z astrofotografią. Jeżeli szukasz czegoś takiego to ta książka może być dobrym wyborem. Jeżeli potrzebujesz wprowadzenia lub sposobów na poprawę jakości zdjęć to może niekoniecznie. Na plus można zaliczyć też rozpisywanie czynności na procedury, które krok po kroku opisują co należy wykonać.

Procedura ustawiania montażu

Procedura ustawiania montażu

Jako że jest to astrofotografia od strony naukowej nie skupia się na sprzęcie budżetowym czy astrofotografii nastawionej na uzyskanie ładnego zdjęcia nie przeraź się gdy autor zaleci duży i kosztowny astrograf czy jeszcze droższą kamerę scientific grade.

Astrofotgrafia planetarna została potraktowana po macoszemu. Autor nie miał z tym za bardzo do czynienia i książka zakłada że czytelnik będzie używał kamery z matrycą o dużych pikselach (jak stare webcamy, kamery TIS) - zakłada na sztywno światłosiłę czy ogniskową, które nijak mają się do obecnych kamer z bardzo małymi pikselami.

Astrofotgrafia planetarna potraktowana po macoszemu...

Astrofotgrafia planetarna potraktowana po macoszemu...

The Astrophotography Manual: A Practical and Scientific Approach to Deep Sky Imaging; Chris Woodhouse

The Astrophotography Manual

Ta książka w pewnym sensie uzupełnia poprzednią. Przy ponad 430 stronach skupia się na jak najlepszych, najlepiej wyglądających zdjęć głębokiego nieba. Wydana w 2017 jest dość nową pozycją na rynku.

Autor zaczyna od standardowego wprowadzenia w kwestie wyboru sprzętu uwzględniając w tym zdalną pracę zestawu, czy mini-obserwatorium. Główny temat książki to metoda obróbki materiału z wykorzystaniem aplikacji PixInsight i szeregu algorytmów wypracowanych przez autora. Poza ogólnym omówieniem jego metodologii mamy też szereg przykładów jak np. Mgławica Hantle czy gromada kulista M3 i wiele innych na bazie których autor omawia specyfikę fotografowania i obróbki obiektów danego typu.

The Astrophotography Manual spis treści

Spis treści

Ta książka jest godna polecenia osobom znającym podstawy obróbki astrofografii DS i raczej używających PixInsight. Dla początkujących 20 czy więcej kroków obróbki zdjęcia może przerażać, ale dla osób chcących więcej - to jest odpowiedź jak zdjęcia najwyższej jakości są osiągane przez doświadczonych astrofotografów. Autor też zakłada że czytelnik zna choć trochę używane przez niego aplikację i procedury.

Obróbka zdjęć
Obróbka zdjęć

Obróbka zdjęć

Obróbka M27
Obróbka M27

Obróbka M27

Astrophotography; Thierry Legault

Astrophotography; Thierry Legault

Książka z 2013 roku z późniejszymi wznowieniami. Na ponad 200 stronach wprowadza czytelnika w świat astrofotografii. Ze wszystkich przedstawionych tutaj książek ta znajduje chyba najlepszy kompromis pomiędzy ilością szczegółów a przyjaznością dla początkującego astrofotografa. Książka jest szczegółowa, ale jest dobrze napisana.

Astrophotography - spis treści

Spis treści

Książka zaczyna od astrofotografii bez teleskopu - wliczając w to fotografowanie Star trails, komet, meteorów czy Drogi Mlecznej. Następnie autor przechodzi do omawiania dedykowanych kamer - jak działają oraz czym różnią się kamery DS od kamer planetarnych i konsumenckich aparatów fotograficznych. Następny rozdział to kalibracja zdjęć - sygnał, szumy i ich usuwanie oraz korekcja poprzez darki, flaty, biasy. Część fotograficzny zaczyna się od sporego rozdziału poświęconego astrofotografii Układu Słonecznego. Znalazło się miejsce na krótki opis WinJUPOSa, Autostakkerta czy tworzenie zdjęć stereo. Słońce dostało swój dedykowany rozdział. Podobnie postąpiono z fotografią DS - wybór teleskopu, montażu i jego ustawianie, korekcja prowadzenia i guiding, dobór kamery/aparatu aż po samo fotografowanie. W porównaniu do The Astrophotography Manual nie znajdziemy tutaj szczegółowych opisów obróbki zdjęć - bardziej opis co, jak i dlaczego. Kompleksowo, ale bez nadmiernej ilości szczegółów.

Teleskopy do astrofotografii planetarnej

Teleskopy do astrofotografii planetarnej

Obróbka zdjęć DS

Obróbka zdjęć DS

Zaprezentowane książki można kupić przez Internet, niektóre też w wersji elektronicznej. W Polsce książki te oferuje kilka księgarni zajmujących się obcojęzycznymi książkami.

RkBlog

Astronomia, 19 August 2019

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact