Ciekawe i nieznane CMSy część 2

PureEdit

PureEdit to coś jak CMS dla programistów, jako iż zajmuje się tylko backendem strony - panelem "admina" pozwalającym zarządzać treścią. Skrypt bada strukturę tabel w bazie i na podstawie ich konstrukcji tworzy odpowiednie formularze i relacje, co zaprezentowano na screencastach umieszczonych na stronie skryptu.

Ruubikcms

Ruubikcms to system CMS oparty o bazę SQLite (poprzez PDO, PHP 5.1 lub nowsze). Wykorzystuje edytor TinyMCE wraz z dodatkiem Tiny Browser do zarządzania plikami statycznymi i przesyłaniem wielu plików na raz. Oprócz tego posiada wielojęzyczny interfejs, nowoczesne szablony (XHTML, CSS), czy przyjazne wyszukiwarkom URLe.

GetSimple CMS

GetSimple CMS to CMS przechowujący swoje dane w plikach XML. Wymaga PHP 5.1.3 z obsługą XML i jest bardzo prosty w instalacji i użytkowaniu. Łatwo też można zmienić jego wygląd, lecz np. rozbudowa funkcjonalności wymagająca edycji formatu dokumentów XML może być dość trudna, czy też czasochłonna więc jest to skrypt na małe strony. Ważną zaletą jest też opcja cofania wykonanych zmian.

Pligg

Pligg to społecznościowy system CMS stworzony na wzór Digga, gdzie użytkownicy mogą dodawać krótkie posty z opisem i linkiem do źródła wiadomości. Pozostali użytkownicy mogą głosować jeżeli dany news im się podoba. Jeżeli dany wpis uzbiera odpowiednią ilość głosów - trafia na stronę główną. Dobrym przykładem strony opartej o ten system jest kreativenews.com.

MovableType

MovableType to profesjonalny skrypt, platforma bloggerska służąca do prowadzenia bloga, czy też sieci blogów. Dostępna jest także wersja komercyjna, jak i płatne techniczne wsparcie. Skrypt oparty jest o Perla (skrypty CGI) i może wykorzystywać różne bazy danych lub bezpośredni zapis do plików. MovableType potrafi generować gotowe strony dla każdego wpisu, przez co sama strona z wpisem nie pobiera danych z bazy danych, ani nie wykorzystuje dynamicznych języków po stronie serwera (co zwiększa wydajność). Instalacja nie jest "łatwa" i wymaga zachodu z konfiguracją. Dobry artykuł znajdziemy w serwisie internetmaker.pl.

RkBlog

CMS i E-Commerce, 10 September 2009

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact