Zotonic CMS - system CMSów i blogów napisany w Erlangu

Zotonic to system CMS, platforma blogowa napisana w Erlangu i rozprowadzany na otwartej licencji Apache 2. Oferuje wiele funkcjonalności dbając zarazem o wydajność i łatwość użytkowania Zotonica przez końcowych użytkowników i właścicieli blogów. Dostępna jest galeria ze zrzutami ekranu oraz klip video prezentujący aplikację:

Instalacja Zotonic pod Linuksem

Aplikację można zainstalować pod Linuksem, BSD, czy Mac OS X. Windows nie jest oficjalnie wspierany. Szczegóły opisane są w dokumentacji, a tutaj przedstawię szybką ścieżkę instalacji Zotonica pod Linuksem.

Zotonic wymaga zainstalowania Erlanga w wersji R13B lub nowszej, a także ImageMagick i PostgreSQL. Chyba we wszystkich dystrybucjach znajdziemy te pakiety w odpowiednich wersjach. Po ich instalacji pobieramy paczkę z CMSem i rozpakowujemy.

Otwieramy terminal i przechodzimy do katalogu z kodem Zotonica. By skompilować kod źródłowy wykonaj make. Następnie musimy utworzyć bazę danych PostgreSQL dla naszych stron. W terminalu bazy danych wykonaj:

CREATE USER zotonic WITH PASSWORD 'TUTAJ_TWOJE_HASLO';
CREATE DATABASE zotonic WITH OWNER = zotonic ENCODING = 'UTF8';
GRANT ALL ON DATABASE zotonic TO zotonic;
\c zotonic
CREATE LANGUAGE "plpgsql";

Gdzie w miejsce "TUTAJ_TWOJE_HASLO" wstawiamy wybrane przez nas hasło do bazy danych (tylko go nie zapomnij).

W przypadku Ubuntu (i pewnie Debiana) by dostać się do terminalu bazy danych wystarczy:
sudo -u postgres psql postgres
W mniej "magicznych" dystrybucjach trzeba stworzyć bazę ręcznie:
initdb -D /ścieżka/do/katalogu/na/bazy/danych
Oraz uruchomić:
postmaster -D /ścieżka/do/katalogu/na/bazy/danych

Po czym psql (lub pgsql) powinien otworzyć terminal bazy danych.

Mając za sobą stworzenie bazy danych zakładamy w Zotonic pierwszy serwis np. oparty o szablon bloga. W terminalu będąc w katalogu CMSa wykonaj:

bin/zotonic addsite -s blog nazwa_strony
Gdzie pod "nazwa_strony" wstawiamy identyfikator strony / bloga (bez spacji, polskich znaków itd.)

Konfiguracja systemu

Pod priv/sites/NAZWA_STRONY/config znajdziemy plik konfiguracyjny utworzonego bloga. W pliku tym ustawiamy poprawne hasło do bazy danych. Możemy też zmienić hasło admina (klucz admin_password) z "admin" na własne.

Plik priv/config zawiera hasło głównego admina zarządzającego wszystkimi serwisami działającymi w obrębie Zotonica.

By uruchomić serwer Zotonica wystarczy w konsoli wykonać ./start.sh. Pod adresem http://localhost:8000/ znajdziemy główny panel admina do zarządzania serwisami. Pod http://NAZWA_STRONY:8000/ - stworzony przed chwilą blog, a pod http://NAZWA_STRONY:8000/admin/ - panel admina bloga. By adres ten działał należy do /etc/hosts systemu dodać regułę typu:

127.0.0.1 NAZWA_STRONY
Panel Admina Zotonic CMS

Główny panel admina Zotonic

Panel Admina Bloga w Zotonic

Panel administracyjny Bloga w systemie Zotonic

Startowy wygląd bloga w Zotonic

Startowy wygląd bloga w Zotonic

Użytkowanie i możliwości

Po krótkiej zabawie z blogiem osadzonym w Zotonicu całość sprawia wrażenie zaawansowanego i dopracowanego narzędzia. Panel administracyjny bloga jest co najmniej tak dobry i funkcjonalny jak ten z Wordpressa. Prosto z pudełka znacznie więcej niż wspomniany konkurent. Nie widziałem nigdzie polskiego tłumaczenia interfejsu, ale można tłumaczyć go poprzez panel admina. Wielojęzyczne treści też nie stanowią problemu.

Oczywiście Erlang jest egzotycznym językiem jak na aplikacje webowe "dla każdego". Mimo iż jest to świetny pod wieloma względami język to nie jest on jeszcze zbyt popularny. Stawianie tej aplikacji dla jednego niedużego bloga to byłaby przesada, ale gdy rozważamy postawienie większej platformy to wtedy można pomyśleć o Zotonicu. Programista ze znajomością Erlanga przyda się gdy będziemy chcieli zmieniać coś w kodzie, stworzyć nowe moduły. Od strony frontendu sprawa jest dość prosta, gdyż CMS wykorzystuje system szablonów wzorowany na tych z Django.

Na Zotonicu oparte są serwisy i blogi takie jak: erlangcamp.com, blog.beewise.com, totally-erlang.com, czy garbett.org. Zotonic jest też obsługiwany przez np. maxclass.com

Wielojęzyczna treść w Zotonic

Wielojęzyczna treść w Zotonic

RkBlog

CMS i E-Commerce, 7 August 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact