Łączenie części elektronicznych przez owijanie

Płytki stykowe pozwalają szybko prototypować układy elektroniczne. Niestety połączenia nie są zbyt pewne i nawet w idealnych warunkach na naszym biurku mogą pojawić się problemy z brakiem styku. Lutowanie zapewnia trwałe połączenia ale wymaga znacznie więcej czasu jak i jest dość trudne do zastosowania przy prototypowaniu układów. Rozwiązaniem pośrednim są połączenia owijane, które dzięki prostym ręcznym owijarkom można wykonać bardzo szybko uzyskując bardziej trwałe połączenia pomiędzy elementami.

Owijarki

Ręczna owijarka

Ręczna owijarka

Aliexpress czy inne sklepy jak np farnell oferują wspomniane ręczne owijarki jak i przewody do owijania. Są też owijarki mechaniczne czy elektryczne ale na start aż taka moc owijania raczej nie będzie potrzebna. Dodatkowo potrzebować będziemy przewodu do owijania (nie każdy się nadaje więc najlepiej kupić zestaw - owijarka i szpula przewodów.

Owijarka spełnia trzy funkcje: pozwala owinąć i odwinąć przewód jak i pozwala łatwo ściągać izolację z przewodów. Przy zakupie trzeba też sprawdzić jakimi przewodami można za jej pomocą owijać. W opisie znajdziemy np. owijarkę, która maksymalnie może użyć przewodów 26 AWG. AWG to oznaczenie American Wire Gauge. Im większy numer tym mniejsza średnica przewodu i mniejszy dopuszczalny maksymalny prąd czy większa rezystancja.

Szpula przewodów do owijania

Szpula przewodów do owijania

Jak owijać części elektroniczne?

Ręczna owijarka ma dwie końcówki. Dłuższa służy do owijania, krótsza do odwijania. Pośrodku znajduje się skalpel do zdejmowania izolacji z przewodu.

Żeby zdjąć izolację z przewodu przewlecz przewód przez otwór pośrodku owijarki, lekko dociśnij do obudowy i pociągnij przewód z powrotem przytrzymując go z przodu. Jak wszystko się uda to izolacja pozostanie w naszej ręce a przewód bez izolacji pojawi się z drugiej strony urządzenia.

Końcówka służąca do owijania ma tunel pośrodku i mały otwór na krawędzi obok. Wsuń nóżkę/przewód do owinięcia w środkowy tunel a przewód do owijania w boczny tunel. Zacznij kręcić owijarką aż cały przewód owijający owinie się wokół obiektu.

Żeby odwinąć przewód wsuń pin w krótszą końcówkę, lekko dociśnij i zacznij obracać w przeciwnym kierunku. Poluzuje to zwój i pozwoli łatwo się go pozbyć.

Dwa tunele na końcówce do owijania

Dwa tunele na końcówce do owijania

Przewód gotowy do ściągnięcia izolacji

Przewód gotowy do ściągnięcia izolacji

Zdjęta izolacja

Zdjęta izolacja

Przewód do owijania wsunięty w boczny tunel

Przewód do owijania wsunięty w boczny tunel

Pin diody LED gotowy do owijania

Pin diody LED gotowy do owijania

Efekt owijania

Efekt owijania

Dzięki owijarce można łączyć poprzez owijanie różne części elektroniczne jak i piny na płytce z mikrokontrolerem. Można też nawinąć wiele przewodów na jeden pin. Można też wykorzystać uniwersalne płytki PCB, przylutować część a następnie połączyć je poprzez owijanie i sprawdzić działanie układu. Na koniec wedle potrzeb można zlutować całość.

Łączenie części przylutowanych do uniwersalnej płytki PCB przez owijanie

Łączenie części przylutowanych do uniwersalnej płytki PCB przez owijanie

Na piny można nawinąć wiele przewodów

Na piny można nawinąć wiele przewodów

Owijanie daje dość trwałe jak na prototypowanie połączenia. Nieco gorsze na cienkich okrągłych nóżkach jak na powyższym rezystorze, znacznie lepsze na większych pinach (a tym bardziej tych o kwadratowym przekroju).

Jeżeli przewód do owijania ma np. doprowadzać zasilanie to koniecznie sprawdź na tablicy AWG czy użyty przewód nadaje się do przenoszenia potrzebnego prądu.

Prezentacja ręcznej owijarki w wykonaniu the guy with the Swiss accent

RkBlog
Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact