Szybkie porównanie 5 mini komputerów Banana Pi i Odroid do 400 zł

Mini komputerów na płytce nie brakuje, a wybór procesorów, złączy, czy wymiarów jest bardzo szeroki. W tym artykule zajmę się porównaniem kilku popularnych płytek - Banana Pi M3, Banana Pi M2, Odroid C1+ oraz Banana Pi D1 z wbudowaną kamerą jak i router-komputer Banana Pi R1.

Komputery do recenzji dostarczył sklep kamami.pl.

Klasyczne płytki

Raspberry Pi wyznaczyła pewien format małego PCB z pinami GPIO i złączami po bokach. Trzy z pośród wybranych przeze mnie komputerów powiela ten format:

Banana Pi M2 Banana Pi M3 Odroid C1+
Cena 284 zł 399 zł 252 zł
Procesor Alwinner A31S (4 rdzenie) Allwinner A83T (8 rdzeni) Amlogic S805 (4 rdzenie)
Grafika PowerVR SGX544MP2 (19-44 Gflops) PowerVR SGX544MP1 (5-12 Gflops) Mali-450 MP2 (~12 Gflops)
RAM 1 GB DDR3 2 GB DDR3 1 GB DDR3
Złącza WiFi 802.11 b/g/n, Gigabit Ethernet, 4x USB, USB OTG WiFi 802.11 b/g/n, Gigabit Ethernet, SATA, 2 x USB 2.0, Bluetooth 4.0, HDMI Gigabit Ethernet, 4x USB 2.0, USB OTG, HDMI
Strona producenta banana-pi.org banana-pi.org hardkernel.com

Jak widzimy Banana Pi M3 ma najwięcej złączy (port SATA), osiem rdzeni i najwięcej pamięci RAM. Ma zarazem dość słaby układ graficzny (dane o Gflops na stronie kyokojap). Banana Pi M2 jak i Odroid C1+ są dość podobne, choć Banana Pi ma wbudowany moduł WiFi jak i potencjalnie silniejszą grafikę.

Odroid C1+

Odroid C1+

Banana Pi M2

Banana Pi M2

Banana Pi M3

Banana Pi M3

Grafika

Wybór na te trzy płytki nie był przypadkowy. Chciałem sprawdzić układy graficzne potencjalnie lepsze od Mali 400. Wiele osób jest zainteresowanych odtwarzaniem np. filmów 4K na takich komputerach, a z tym Mali 400 nie radzi sobie najlepiej. Oczywiście wydajność zależy od ilości rdzeni jak i ich częstotliwości. Producent ma tu pewne pole manewru i sama specyfikacja może nie oddawać prawdziwych osiągów. Niemniej Mali 450 może mieć nawet dwa razy większą wydajność od Mali 400 i nieco lepszą wydajność z obrazem 2K i 4K. Niemniej MP2 to tylko dwa rdzenie, gdzie 4 rdzeniowe Mali 400 jest dość popularne w innych płytkach.

PowerVR SGX544 też do mocarzy nie należy. To mniej więcej odpowiednik Mali 400 w syntetycznych benchmarkach. W niektórych lekko przegrywa, w innych nieco wygrywa. Tutaj także wszystko zależy od ilości rdzeni i częstotliwości. Co więcej, w grę wchodzą szczegóły projektowe i to jak układ graficzny pracuje. Projekt Mali 400 jest już trochę przestarzały i SGX544 w aplikacjach może okazać się lepszy. Polecam artykuł SoC z tabletek – część II.

Omawiane układy graficzne nie są nowe, tak jak BCM2836 z Raspberry Pi 2 liczą sobie już sześć lat, a nieco nowsze Malii 450 - cztery. Nic więc dziwnego że są trochę w tyle za obecną technologią. BCM nadal trzyma się 1080p a pozostałe siłują się z 4K, czy grami na Androidzie.

Jak uda mi się wszystkie płytki odpalić to przeprowadzę trochę testów i benchmarków, a wyniki opublikuję w oddzielnym artykule. Na chwilę obecną polecam benchmarki Phoroniksa obejmujące Banana Pi M2, Odroida C1+ czy Raspberry Pi 2.

Banana Pi D1

Banana Pi D1 to mała płytka z kamerą 720p w cenie 179zł. Wyposażona jest w procesor 400 MHz ARM926EJ, Mali-400 MP2 oraz 64MB pamięci RAM. Zdjęcia, czy wideo może być zapisywane na karcie microSD a niskie zapotrzebowanie prądowe sprawia że Banana Pi D1 może długo działać na baterii. Pełna specyfikacja dostępna jest na stronie producenta.

Mini komputer ten stanowi pewnego rodzaju odpowiedź na moduły kamer dla Arduino, czy bardziej mobilną wersję Raspberry Pi z PiCam. Jakość obrazu nie powala (jest kilka przykładów na YouTube), niemniej w tej cenie dla wielu mobilnych projektów może być dobrym wyborem.

Banana Pi D1

Banana Pi D1

Płytki z dedykowanymi procesorami graficznymi jak Pixy CMUcam5, czy PICASO µVGA kosztują więcej, ale też mają też większą moc przetwarzania obrazu - np. wykrywania i reagowania na określone obiekty pojawiające się w polu widzenia kamery. Niemniej ich elastyczność jest mniejsza (mikrokontroler, brak systemu operacyjnego).

Banana Pi R1

Router Banana Pi R1 dostępny jest na rynku od dawna. Za 379 zł dostajemy Gigabitowy router z 4 portami LAN i 300Mbs radiem WiFi pracującym w standardzie n. W tej cenie możemy bez problemu kupić np. bardzo dobry router Mikrotika RB951G, który też ma 4 Gigabitowe porty LAN i radio WiFi. To co odróżnia Banana Pi R1 od zwykłego routera to złącze SATA na 2.5" dysk twardy, jak i procesor Allwinner A20 zapewniający złącza znane z typowego mini komputera a nie routerów - HDMI, slot na kartę microSD, wejście Audio, porty USB2, czy liczne piny GPIO.

Dla Banana Pi R1 na stronie producenta dostępne są obrazy popularnych dystrybucji Linuksa jak i OpenWRT, tak więc komputer ten może być dość poręcznym multimedialnym routerem, czy samodzielnym prostym multimedialnym odtwarzaczem.

Banana Pi R1

Banana Pi R1

Plug and Play?

Nie bez powodu mój pierwszy artykuł poświęcony tym komputerom nie zawiera benchmarków i opisu działania dostępnych dla nich obrazów systemów operacyjnych. Niektóre z nich wymagają więcej zachodu żeby je uruchomić, a np. Hardkernel ostrzega przed adapterami microSD - SD, które mogą uniemożliwić poprawne wypalenie obrazu (więc właśnie czekam na czytnik kart microSD i przy okazji większą, 16GB kartę microSD). W przypadku chińskiego Banana Pi dość często jedyną pomocą jest społeczność, która za duża nie jest (o ile znane rozwiązanie istnieje).

Także porównując Banana Pi R1 do routera Mikrotika trzeba uwzględnić wsparcie producenta jak i dopracowany system RouterOS pod te urządzenia. Tak więc chwilę mi zejdzie zanim będę w stanie sprawdzić te komputery w praktyce. Przy pomyślnych wiatrach kolejne, bardziej praktyczne artykuły pojawią się w ciągu najbliższych kilkunastu dni.

RkBlog
Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact