Nowy model Raspberry Pi B+ z poprawkami i drobnymi usprawnieniami

Przypadkowo (albo i nie) wyciekła nowa wersja Raspberry Pi. Nowa ulepszona wersja to Raspberry Pi B+ (znak plusa). Ten sam procesor, tyle samo pamięci RAM, ale 4 zasilane porty USB (wskazuje na to wymaganie zasilacza 5V 2A), więcej pinów GPIO (40), slot microSD zamiast SD jak i brak złącza RCA.

Raspberry Pi B+

Ładny PDF dostępny jest na stronie RS Components jak i zaczyna obiegać blogi w sieci. Forum Raspberry Pi niestety kasuje posty/tematy na temat tej wersji.

Oficjalne ceny i termin premiery nie są znane, ale zapewne tematu nie ma co dłużej ukrywać i być może nawet i jutro, w poniedziałek możemy liczyć na oficjalne ogłoszenie.

Nowa wersja rozwiązuje (przynajmniej na to wygląda) wiele problemów jaka dotychczasowa wersja sprawiała. Nie ma już wystającej karty SD, nie trzeba już kombinować z hubami USB żeby podłączyć nie-energooszczędne urządzenie USB. Teoretycznie piny GPIO też powinny dostać więcej mocy, co ułatwi prototypowanie z serwami, przekaźnikami, czy małymi silnikami krokowymi - powinno wystarczyć zasilanie z pinów 5V (choć ta zmiana to moje przypuszczenie. Nawet najlżejsze PcDuino wymaga 5V 2A by wszystko zasilić jak należy).

Dotychczasowe obudowy nie będą kompatybilne. Więcej pinów zawsze się przyda, ale widać w komentarzach że użytkownikom brakuje pinów/konwertera sygnału analogowego na cyfrowy ADC (czy i odwrotny DAC). Dobrze zasilane USB aż prosi się o podłączenie PyMCU, o którym wiele pisałem.

RkBlog
Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact