Laptop szyty na miarę dzięki Clevo

Nie jest problemem złożenie PCta z wybranych przez siebie komponentów. Możemy wybrać obudowę, płytę główną, procesor, dyski, RAM, kartę graficzną i wiele innych elementów. W przypadku laptopów taka elastyczność wydaje się niemożliwa. Co prawda niektóre laptopy dostępne są w kilku różnych konfiguracjach, ale zazwyczaj różnica ogranicza się do ilości pamięci RAM i czasami procesora. Tymczasem kadłubki laptopów istnieją i pozwalają na podobną elastyczność w wyborze komponentów.Kiedyś używałem laptopa Compala, który zazwyczaj produkuje dla innych marek. Jego kadłubki dostępne są i dzisiaj, choć bardziej popularne (jeżeli nie najbardziej) są kadłubki Clevo i o nich napiszę nieco więcej.

Co to jest kadłubek laptopa?

Zwykły laptop posiada procesor, którego nie da się wymienić. To samo tyczy się karty grafiki, czy dość często także modułu WiFi. Możemy wymieniać pamięć RAM, czy dysk (choć w przypadku niektórych ultrabooków wszystko może być przylutowane na stałe). Jeżeli chcemy wymienić laptopa nie da się zachować elementów ze starego.

Kadłubek laptopa to zazwyczaj sama obudowa z ekranem, klawiaturą i elektroniką. Nie ma procesora, dysku, RAMu, oraz zazwyczaj także modułu WiFi, czy dodatkowej karty grafiki. Te elementy wybieramy zamawiając laptopa. Mamy możliwość wyboru, co pozwala stworzyć kompletnego laptopa idealnie odpowiadającego naszym potrzebom.

Wybór podzespołów dla laptopa Clevo

W przypadku kadłubków łatwych w modyfikacji takich jak Clevo możemy z czasem wymieniać poszczególne elementy, np. procesor na lepsze, albo zmienić kadłubek i przenieść ze starego wszystkie komponenty drastycznie obniżając cenę nowego laptopa (bo nie płacimy za drugi procesor, czy grafikę, RAM itd.)

Co jest takiego ciekawego w Clevo?

W sieci najwięcej zainteresowania wzbudzają chyba laptopy Clevo przeznaczone dla graczy - od 11,6" aż po prawie 19" z dwoma zewnętrznymi potężnymi kartami graficznymi. W ofercie są też wersje lżejsze w stylu ultrabooków (ale nie aż takie cienkie i lekkie), czy modele biznesowe ze stacjami dokującymi i dodatkowymi akcesoriami. Na ciasnym rynku laptopów ten producent wyróżnia się właśnie dostępem i wymienialnością podzespołów. Laptop Samsunga, Asusa, czy Acera tego nie oferuje.

Gdzie kupować?

W Polsce laptopy Clevo oferuje bluemobility.pl. Niektóre modele dostępne są także na mobilator.pl (choć zazwyczaj trzeba czekać aż laptop zostanie sprowadzony z Tajwanu). We Francji działa clevo.fr, który mocno akcentuje Linuksa. W Niemczej, czy w Wielkiej Brytanii operuje firma MYSN/Schenker oferująca laptopy Clevo pod nazwą Schenker XMG. W USA laptopy te występują także m.in. pod nazwą Sager.

By mieć szybką naprawę gwarancyjną warto zamawiać w Polsce, czy ew. gdzieś w Europie. Clevo ma punkt serwisowy w Niemczech, więc w większości przypadków wysyłka na Taiwan nie będzie potrzebna.

Wybór podzespołów laptopa

Wybierając dysk twardy możemy zdecydować się na dysk SSD, lecz zapłacimy za niego więcej. Większe modele posiadają miejsce na dwa dyski. Wtedy można wybrać mały dysk SSD na system i zwykły dysk talerzowy o dużej pojemności na dane.

W przypadku pamięci RAM wystarczy zazwyczaj 8 GB pamięci DDR3. Jeżeli planujesz używać wielu maszyn wirtualnych, czy używać specjalistycznych aplikacji wymagających dużych ilości pamięci to wtedy warto zainwestować w 16 GB.

Procesory zaczynają się od Intel i3 a kończą na i7. Zazwyczaj dwurdzeniowy i5 spełni wymagania przeciętnego użytkownika. Do wymagających gier i aplikacji można wybrać i7, lecz trzeba liczyć się ze znacznie większą ceną.

Mniejsze modele mają jedną opcję dla grafiki - będzie to albo jakaś karta nVidii, albo wyłącznie grafika zintegrowana z procesorem Intela (HD 4000 dla procesorów Intel Ivy Bridget). Pod Linuksem poza wymagającymi grami i programami 3D trudno "zamulić" zintegrowaną grafikę Intela. Nowsze procesory Haswell posiadają jeszcze bardziej wydajne zintegrowane układy więc nie powinniśmy się martwić ich wydajnością. Jeżeli laptop ma służyć do pracy nie wymagającej silnych kart graficznych (gry o wysokich wymaganiach i profesjonalne aplikacje 3D) możemy wybrać tańszy, czy chudszy model bez zewnętrznej grafiki.

W większych modelach pojawia się zazwyczaj wybór pomiędzy kartami AMD i nVidii. Karty te można wymieniać i przenosić ze starego do nowego laptopa. Duże laptopy dla graczy i profesjonalistów z dwiema grafikami to oprócz osiągów także duża waga, duże zapotrzebowanie na prąd i duża ilość emitowanego ciepła. Należy o tym pamiętać dokonując wyboru.

Duże Clevo z dużą ilością rur cieplnych

W zależności od rozmiaru laptopa możemy mieć jeden lub dwa sloty na karty mini-PCIe. W nich montowane są moduły WiFi/Bluetooth oraz modemy 3G. W przypadku modułów WiFi/Bluetooth mamy standardowy moduł Realteka (nie obsługiwany przez Linuksa według clevo.fr), moduły Intela oraz moduły Bigfoot przeznaczone dla wyczynowych graczy. Intel Centrino będzie dobrym wyborem. Podstawowe oferować będą 150 Mb/s. Jeżeli mamy szybki router to możemy wybrać moduł o prędkości 300 Mb/s.

Jeżeli laptop ma drugi slot mini-PCIe możemy wybrać wewnętrzny modem 3G (internet mobilny, w tym LTE, czy Aero - wystarczy dodać kartę SIM operatora z aktywną usługą. Wybierając model warto sprawdzić czy obsługuje LTE). Niektóre modele mogą obsługiwać mSATA i pozwalać montować także dodatkowe dyski SSD. Jeżeli potrzebujemy dodatkowego dysku tego typu to wtedy warto go wybrać. Trzeba jednak liczyć się z wysoką ceną takich dysków, czy modemów 3G.

W zależności od sklepu do wyboru możemy jeszcze mieć różnorakie oprogramowanie, systemy operacyjne i akcesoria. Niektóre modele Clevo posiadają specjalne stacje dokujące rozszerzające je o liczne złącza, w tym wyjścia obrazu do obsługi wielu ekranów. Dla wyczynowych graczy niektóre sklepy oferując także wymianę past termoprzewodzących, czy różne usprawnienia w odprowadzaniu ciepła z laptopa. To już oferta dla tych, którzy potrzebują aż takich optymalizacji sprzętu.

Przykładowe modele

Na chwilę obecną producent wprowadza nowe modele z procesorami Intel Haswell. Można spodziewać się powolnego wycofywania modeli obsługującymi procesory Ivy Bridge. Niemniej jest kilka ciekawych modeli, o których warto wspomnieć. Duże modele z dwiema kartami graficznymi i licznymi dodatkami nie wymagają przedstawienia. Poniżej wymienię kilka mniej "oczywistych" modeli.

Clevo W110ER to bardzo mały bo 11,6" laptop z grafiką nVidia GeForce GT 650M i procesorem jaki sobie wybierzemy. Określany jest mianem najmniejszego laptopa dla graczy. Mały rozmiar zapewnia dużą mobilność, a dla komfortu grania np. w domu można podłączyć do niego duży monitor. Mała bateria nie zapewni jednak długiej pracy na baterii.

Clevo W540EU to coś w rodzaju 14" ultrabooka. Nie jest specjalnie lekki (2,15 kg z baterią i napędem optycznym), ale też nie jest nadmiernie rozbudowany. Pozwala on na zamontowanie zarówno modułu WiFi/Bluetooth jak i wewnętrznego modemu 3G zapewniając maksymalną dostępność internetu. Nie posiada także zewnętrznej karty graficznej.

Clevo W130EV to 13.3" laptop podobny do W540EU. Jest nieco lżejszy, ale także pozwala zamontować moduł WiFi/Bluethooth jak i model 3G. Dodatkowo posiada slot na karty ExpresCard jak i złącze do dedykowanej stacji dokującej (dającej m.in. 7 x USB2, 1 x DVI-D, 1 x RJ-45 LAN, i 1 x RS232C). Może być bardzo poręcznym laptopem biznesowym. Karty ExpresCard pozwalają na dodanie dodatkowych interfejsów, np. Firewire 800.

Recenzje

Liczne modele doczekały się recenzji, czy to na notebookcheck, czy innych serwisach poświęconych grom i sprzętowi komputerowemu. Sporo klipów znajdziemy także na YouTube.

RkBlog

Laptopy, 14 July 2013

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact