Linux na MacBook Pro

MacBook i MacBook Pro to dość nowe laptopy oferowane przez firmę Apple. Wyróżniają się jakością, wyglądem (design), a także zawartym w nich sprzętem. Niniejsza recenzja dotyczy MacBook Pro z matrycą 15,4". Reszta parametrów:
 • Procesor - Intel Core 2 Duo 2,16 GHz
 • Pamięć - 1 GB RAM
 • Dysk Twardy - 120 GB
 • Napęd Optyczny - SuperDrive (DVD+R DL/DVD+/-RW/CD-RW)
 • Porty - 1 x FireWire 400, 1 x FireWire 800, 2x USB 2.0, Expreass-Card/34
 • Karta Sieciowa - Marvel Yukon E8053 10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet
 • Sieć Bezprzewodowa - AirPort Extreme 54Mb/s (802.11g) [Atheros]; Wbudowany Bluetooth 2.0+EDR
 • Karta Grafiki - ATI Mobility Radeon X1600 (MacBook - Intel GMA 950)
 • Inne - Wbudowana kamera wideo iSight
 • Cena - 7999 zł
Na laptopie zainstalowany jest Mac OS X, domyślnie z anglojęzycznym interfejsem, lecz przy zakupie komputera dostaniemy płytę zawierającą pakiety lokalizacyjne. Przyszła wersja Mac OS Leopard będzie zawierać wsparcie dla polskiego języka od razu po instalacji. Jest to nowy sprzęt i wsparcie tego sprzętu pod Linuksem dopiero wchodzi do kernela (okolice kernela 2.6.21), choć dostępne są od dłuższego czasu odpowiednie łatki, z których korzystają niektóre dystrybucje.

O sprzęcie

Laptop wykonany jest solidnie (aluminiowa obudowa), wygląd bardzo ładny (minimalizm Apple). Od strony funkcjonalnej można mieć zarzuty odnośnie klawiatury. Użytkownicy komputerów PC będą musieli przerzucić się na nieco inny układ klawiszy specjalnych (Alt, Ctrl, Shift itp.). Dla mnie za mały jest klawisz Enter, dodatkowo cofnięty bardziej na prawo niż w moim Acerze. Jeżeli uda nam się zagrzać laptop (np. intensywne testowanie kilku LiveCD) to doprowadzi to do rozgrzania się obudowy laptopa, co w lecie zafunduje nam niemiłe ogrzewanie rąk. Ogólnie sprzęt prezentuje się bardzo dobrze i da się na nim wygodnie pracować.

Wsparcie Linuksa

MacBooki są charakterystycznym sprzętem, popularnym wśród programistów, a firma Apple nie utrudnia życia programistom i twórcom różnych dystrybucji Linuksa. Wsparcie dla MacBooków systematycznie przechodzi z dodatkowych łatek do samego kernela. Wygląda na to że MacBooki będą "najbardziej" wspieranymi i udokumentowanymi notebookami pod Linuksem.
Chipset, dysk, procesor Wspierany
Karta graficzna Niepełne wsparcie. Zamknięte sterowniki ATI, nie sprawdzono akceleracji 3D. LiveCD używały trybu VESA (Fedora)
Karta dźwiękowa Wspierana
Napęd optyczny Wspierany
Karta ethernet Wspierana. Producent oferuje sterownik dla starszych wersji kernela
Karta WiFi Wsparcie niepewne. MacBooki z Core 2 Duo (z "2") zawierają nieco nowszy chipset firmy Atheros, którego wsparcie pod Linuksem nie jest jeszcze stabilne. Wsparcie zapewnia madwifi-ng (wersja rozwojowa, stan na 04.06.2007).
Modem Częściowo wspierany. Winmodem, moduł slamr (brak wsparcia na 64 bitach ?)
Porty wejścia / wyjścia Wspierane.
ACPI Wspierane. Suspend2RAM działa, ale wymaga najnowszych wersji kernela i X.org (minimum 7.1.1) oraz trochę konfiguracji i łatek (nie testowałem).
Touchpad Wspierany

W ramach testów wykorzystałem cztery dystrybucje LiveCD: PCLinuxOS 2007, Fedora 7 KDE LiveCD, Ubuntu 7.05 Frywolny Fulmar i Mepis 6.5 wersja 64 bitowa. Oto zestawienie wyników:
Dystrybucja Opis
PCLinuxOS 2007
 • Dźwięk, ACPI i X.org działa
 • Zablokowana klawiatura w GRUB
 • Kamera iSight traktowana jako skaner
Mepis 6.5 64bity
 • Klawiatura pod Grubem działa
 • ACPI, grafika działa
 • Nie działa dźwięk
Fedora 7 KDE LiveCD
 • ACPI i X.org działa
 • Zablokowana klawiatura w GRUB
 • Nie działa dźwięk
Ubuntu 7.05 Frywolny Fulmar (PL)
 • X.org nie uruchamia się (z braku sterownika VESA ?)
Wszystkie dystrybucje poza Ubuntu poprawnie uruchomiły się na MacBooku. PCLinuxOS z pośród całej czwórki spisał się najlepiej, gdyż tylko pod nim działał dźwięk. Poza Mepisem GRUB miał zablokowaną klawiaturę, co wielkim problemem nie jest (jest to znany problem). Z ACPI sprawdzałem obsługę stanu baterii oraz "widzenie" dwóch rdzeni. Pod Mepisem uruchomiłem KSensors i nawet podawał on zużycie RAMu oraz obecną częstotliwość procesorów. Jeżeli już decydujemy się na MacBooka i Linuksa to polecałbym jedną z ciągłych dystrybucji posiadającą najnowsze wersje oprogramowania lub taką, która zawiera komplet łat zapewniających obsługę sprzętu z MacBooków (wg. opisów Mepis i Fedora posiadają takie łaty, a wcale najlepiej nie wypadły).

Uruchamianie innych systemów na MacBookach

Komputery firmy Apple nie wykorzystują BIOSu znanego z komputerów PC, lecz rozwiązanie BIOS/Firmware zwane EFI, które dodatkowo wykorzystuje jedną partycję ("partycja EFI"). Jest to rozwiązanie dość elastyczne, lecz utrudnia nieco instalację i rozruch innych systemów operacyjnych. Ograniczeni jesteśmy do czterech partycji, z których dwie zajmuje Mac OS X.

Instalacja wymaganego oprogramowania

By móc uruchamiać inne zainstalowane systemy operacyjne, czy też płyty LiveCD z dystrybucjami Linuksa musimy zainstalować w Mac OS X dwa programy: Po instalacji rEFIta w Terminalu (Applications/Terminal) wykonujemy:
cd /efi/refit
./enable-always.sh
BootCamp to aplikacja do m.in. partycjonowania, tworzenia partycji MS Windows i pomagająca w jego instalacji. Wymagana do prawidłowego działania instalowanego Linuksa (wg. źródeł w sieci). rEFIt to menedżer rozruchowy, który będzie uruchamiany za każdym uruchomieniem systemu (skrypt wykonany powyżej). Umożliwia on wybór systemu jaki ma zostać uruchomiony, również dotyczy to uruchamiania systemów z płyt LiveCD i LiveDVD.
macbook1
rEFIt w akcji (zdjęcie z keshi.org)
Po zainstalowaniu obu aplikacji i wykonaniu skryptu rEFIta możemy uruchamiać już systemy z płyt CD/DVD.

Instalacja Linuksa

Instalacja wymaga zmniejszenia partycji z Mac OS X. Domyślnie w systemie są dwie partycje: pierwsza partycja EFI wymagana do rozruchu systemu, druga z samym systemem. Wykonaj polecenie:
diskutil list
By znaleźć nazwę drugiej partycji. Będzie to zapewne "disk0s2". By zmniejszyć rozmiar tej partycji wystarczy polecenie:
sudo diskutil resizeVolume disk0s2 40G
Gdzie 40G to rozmiar do jakiego partycja ma być zmniejszona. Powstałe wolne miejsce można wykorzystać na stworzenie partycji Linuksowych (w czasie instalacji dystrybucji). UWAGA: jesteśmy ograniczeni do czterech partycji! Oto kilka uwag związanych z instalacją Linuksa na MacBookach:
 • Nie instaluj menedżera rozruchowego w MBR - spowoduje to niemożliwość rozruchu komputera. Instaluj na partycji z zainstalowanym systemem - /dev/sdaX
 • Nie montuj partycji EFI (pierwsza partycja)
 • Mogą pojawiać się błędy przy instalacji GRUBa (starszych jego wersji). Zaleca się najnowszą wersję (0.97 + łaty i nowsze)
 • Po uruchomieniu się GRUBa przy rozruchu systemu klawiatura może być zablokowana (trzeba ustawić krótki limit czasu)
 • Po zainstalowaniu systemu na dysku należy ponownie uruchomić komputer i w rEFIt (/edytor partycji) zaktualizować MBR (jeżeli nie widać zainstalowanego Linuksa).
macbook2
Linux na MacBook Pro (zdjęcie z odi.ch)


W sieci

Gentoo Linux on Apple MacBook Pro Core2Duo - Dość szczegółowy przewodnik
Installing Gentoo on my MacBook - Dość szczegółowy opis
Apple MacBook na Gentoo Wiki - Bardzo szczegółowy przewodnik
Ubuntu na MacBook - opis bez szczegółów
MacBook Ubuntu Wiki
Mactel-Linux.org - Serwis poświęcony Linuksowi na Macach
Oprócz tego Google i "MacBook TWOJA_DYSTRYBUCJA".

Dziękuję za pomoc w przeprowadzeniu testów firmie Apple IMC Poland oraz pracownikom iSpot Polna Warszawa
RkBlog

Laptopy, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact