RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

NASA i ESA planują misję na Europę i Ganimedesa

NASA i ESA pracują razem nad ciekawą misją dwóch sond kosmicznych, których celem byłaby Europa i Ganimedes - księżyce Jowisza. Jest to jak na razie propozycja misji i nie podjęto jeszcze decyzji o jej realizacji. Jupiter Europa Orbiter i Jupiter Ganymede Orbiter to dwie sondy, które pomogłyby odpowiedzieć na pytanie czy pod powierzchnią Europy i Ganimedesa istnieją oceany i czy panują tam warunki sprzyjające życiu. Cele stawiane misji to:

  • Zbadanie podpowierzchniowych oceanów
  • Zbadanie lodowej skorupy i ciekłej wody zawartej pod nią
  • Zbadanie wnętrza Ganimedesa i jego pola magnetycznego
  • Określenie składu chemicznego i struktury powierzchni
  • Poznanie mechanizmów formowania się struktur na powierzchni, identyfikacja miejsc dla potencjalnych przyszłych misji powierzchniowych
europa20110204-640

Planowane trajektorie i plan misji obejmuje także przeloty wokół Io i Kalisto oraz badania pierścieni i magnetosfery Jowisza. Możliwe jest także badanie składu chemicznego samego Jowisza. Możemy więc oczekiwać wielu ciekawych i cennych danych naukowych.

Sonda JEO (Europa) wystartowałaby w 2020 roku na rakiecie Atlas V 551 i używając balistycznej trajektorii wspomaganej grawitacją Wenus i Ziemi dotarłaby do Jowisza w grudniu 2025. Misja sondy obejmowałaby 30 miesięcy działalności w systemie Jowisza i 9 miesięcy po wejściu na orbitę Europy. Sonda ostatecznie rozbiłaby się o powierzchnię księżyca - czy to z braku paliwa, czy od uszkodzeń wywołanych radiacją. W czasie trwania misji powinny być możliwe 4 przeloty nad Io, 6 przelotów nad Europą (przed wejściem na orbitę), 6 przelotów nad Ganimedesem i 9 spotkań z Kalisto.

Sonda JGO (Ganimedes) budowana przez ESA nie musiałaby operować w obszarze silnej radiacji. Start misji planowany jest na marzec 2020 na pokładzie rakiety Ariane 5. Plan misji to 11 miesięcy badań Jowisza, 13 miesięcy poświęcone Kalisto i na koniec wejście na orbitę wokół Ganimedesa w maju 2028. Badanie księżyca trwałoby około 9 miesięcy.

RkBlog

Astronomia, 5 February 2011, Piotr Maliński

Comment article