RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Python - co to jest i do czego można go użyć?

Co to jest Python?

python logo

Python to dynamiczny obiektowy język programistyczny, który jest łatwy w nauce i można go wykorzystać do tworzenia różnorakiego oprogramowania. Python rozprowadzany jest na otwartej licencji umożliwiając także zastosowanie do zamkniętych komercyjnych projektów. W sieci dostępnych jest wiele przewodników, jak i dodatkowych bibliotek, czy narzędzi ułatwiających programowanie w tym języku. Python jest aktywnie rozwijany i posiada szerokie grono użytkowników na całym świecie.

Oto przykładowy kod Pythona:

for liczba in range(1,10):
	print(liczba)

print('Witaj w Pythonie!')
print('Witaj w Pythonie ponownie!'.upper())

def mojaFunkcja(liczba):
	return liczba*2

x = 2
print mojaFunkcja(x)

Co po wykonaniu zwróci:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
Witaj w Pythonie!
WITAJ W PYTHONIE PONOWNIE!
4

Podstawy Pythona - zacznij naukę już dziś :)

Kto tego używa?

nasa

Google, Yahoo, Nokia, IBM czy NASA wykorzystują Pythona w swoich wartych wiele milionów, czy też miliardów dolarów aplikacjach i projektach. Microsoft jak i Apple oferują pełne wsparcie dla Pythona w swoich systemach operacyjnych i platformach programistycznych. Wiele stron internetowych takich jak YouTube czy Grono napisane jest w Pythonie.

NASA wykorzystuje Pythona w swoich aplikacjach od wielu lat. Jednym z dobrze opisanych wdrożeń jest zastosowanie aplikacji napisanych w Pythonie do zarządzania kontrolą startową wahadłowców. Także niedawno upubliczniony projekt Nebula to rozproszone środowisko obliczeniowe przystosowane do wykonywania obliczeń w "chmurze" łączące wiele modułów i aplikacji Pythonowych (framework Django, Trac, API dla LUSTRE, RabbitMQ, Subversion) z innymi językami i technologiami (np. Solr w Javie do pełnotekstowego wyszukiwania).

youtube

YouTube - popularny serwis z klipami wideo jest w większości napisany w Pythonie. Twórcy serwisu (wykupionego przez Google) podkreślali wydajność jaką oferuje Python, a także szybkie implementowanie nowych funkcjonalności poprzez czytelny kod, który łatwo rozszerzać i aktualizować. Google używa Pythona w wielu swoich aplikacjach i usługach takich jak Google App Engine, czy Google Wave. Zatrudnia nawet twórcę tego języka - Guido van Rossuma :)

Gdzie działa Python?

Aplikacje napisane w Pythonie działają pod wieloma systemami takimi jak Windows, Linux/Unix, Mac OS X, OS/2, Amiga, czy smartphony Palma i Nokia. Dostępne są także implementacje Pythona w Javie (Jython) i .NET (IronPython) działające wszędzie tam, gdzie dostępne są te platformy.

Python.org - główna implementacja Pythona
Jython - implementacja w Javie pozwalająca na wykorzystanie klas Javy w kodzie (J)Pythona.
IronPython - implementacja w .NET i zintegrowana z tą platformą

Do czego można użyć Pythona?

Pythona można wykorzystać do tworzenia serwisów internetowych, aplikacji desktopowych działających na komputerach użytkowników, wliczając w to także gry. Można także wykorzystać Pythona w aplikacjach sieciowych, czy skryptach np. generujących zestawienia i raporty. Jest to wszechstronny język programistyczny.

django logo

Tworzenie dynamicznych stron internetowych jest bardzo łatwe i efektywne dzięki bardzo dobrym frameworkom takim jak Django, Pylons, czy kombajnowi aplikacji Zope/Plone. Python znalazł zastosowanie przy efektywnym i szybkim tworzeniu nowoczesnych stron internetowych bogatych w funkcjonalności. Dzięki wszechstronnej kolekcji modułów i bibliotek serwisy "web 2.0" napisane w Pythonie mogą łatwiej oferować funkcjonalności znane np. z aplikacji desktopowych w porównaniu do np. PHP.
Dokumentacja i kurs Django - poznaj możliwości tego frameworka

google app engine logo

Platforma Google App Engine dla rozproszonego hostingu aplikacji internetowy oparta została o Pythona i oferuje serwisom www taką samą skalowalność, jaką posiadają wszystkie aplikacje i usługi tej firmy. Bez administracji serwerami, bez ich konfigurowania. Chmura automatycznie skaluje się do generowanego na stronie ruchu. GAE jest darmowe i tylko za zużycie większej ilości zasobów należy płacić (a darmowe limity i tak są w miarę wysokie).
Dokumentacja i kurs Google App Engine - stwórz aplikację www działającą w chmurze

facebook logo

Usługi i serwisy społecznościowe to obecnie podstawa dla wielu serwisów www. Za pomocą Pythona bezproblemowo można wykorzystać API/usługi serwisów takich jak Twitter, Blip.pl, Facebook, aplikacji Google (Maps, Docs i innych przez GData), czy Google Wave. Przykładowo biblioteka PyFacebook pozwala w prosty sposób tworzyć aplikacje dla tego serwisu społecznościowego, a API Google Wave umożliwia tworzenie aplikacji dla tej platformy, czy integrowanie własnych stron i aplikacji z Wave.
Programowanie sieciowe - opis różnych usług, bibliotek, aplikacji, serwerów i klientów wykorzystujących sieci różnego typu.

Aplikacje desktopowe działające pod kluczowymi systemami operacyjnymi (MS Windows, OS X, Linux) można bez problemu pisać także w Pythonie za pomocą bibliotek takich jak PyQt4, PyGTK, wxPython, czy wbudowanej biblioteki tk. Za pomocą aplikacji py2exe można stworzyć gotowe aplikacje (exe) dla systemów MS Windows, a za pomocą py2app gotowe aplikacje dla OS X.
Dokumentacja i kurs PyQt4 - aplikacje desktopowe w zasięgu ręki, łatwo i przyjemnie

pyqt4 example

Skrypty i aplikacje Pythonowe przydają się także w zastosowaniach naukowych, czy finansowych gdzie potrzebne jest przetwarzanie danych i generowanie wykresów, zestawiań, plików PDF, arkuszy Excela, czy ODT/ODS. Za pomocą Reportlab wygenerujemy pliki PDF i sformatujemy wszelakie raporty w nim zawarte. Matplotlib oferuje generowanie wykresów różnego typu. Scipy oferuje implementacje różnych algorytmów do skomplikowanych obliczeń w Pythonie. PIL zapewnia obróbkę grafik (jak skalowanie, wyostrzanie, obracanie itd.), a xlwt i xlrt zapis i odczyt arkuszy Excela.

matplotlib netcdf

Gry i aplikacje wykorzystujące 3D też można stworzyć z wykorzystaniem Pythona. Częstym rozwiązaniem jest udostępnienie w Pythonie API silnika gry napisanego w C/C++. Takim przykładem jest np. Świątynia Pierwotnego Zła. W Pythonie mamy dostęp do kilku silników umożliwiających obsługę grafiki 3D, 2D i pozostałych komponentów potrzebnych do aplikacji tego typu - PyGame, PyCrystal (API na CrystalSpace), Python-Ogre (API na Ogre 3D), pyopengl (API na OpenGL).

toee python game

RkBlog

Podstawy Pythona, 5 August 2009, Piotr Maliński

Comment article