Strategia

W Wesnoth mamy dostępnych 6 frakcji (stron) posiadających własne jednostki. Frakcje mają różne jednoski, niektóre dość specyficzne co daje duże możliwości rozwoju strategii. Lista frakcji:
wesnoth12

Lojaliści

W większości praworządne jednostki. Włócznik to podstawowa jednostka, dobrze walczy w zwarciu i może też odpowiedzieć na atak bronią dystansową. Ciężki Piechur bardzo dobry jest w walce z nieumarłymi (szkieletami) i niektórymi innymi jednostkami. Jeźdźcy są jednostkami trudnymi ale na otwartej przestrzeni mogą być bardzo skuteczne zwalczając przeważające siły wroga. Szermierz jest dość dobry, jest harcownikiem więc może mijać wrogie jednostki, znacznie lepszy na wyższych poziomach.

Buntownicy - Elfy

Jednostki neutralne poza praworządnymi drzewcami i mermanami. Elfi wojownik jest tanią jednostką, sprawdza się walcząc w lesie i innym chroniącym go terenie, będzie miał problemy z ciężkimi jednostkami wroga. Elfi łucznik jest dobrym strzelcem ale trzeba go chronić przed ciężkimi jednostkami. Merman łowca posiada dobry atak wręcz i na odlegość i jeżeli mapa oferuje sprzyjające im obszary warto zainwestować w tą jednostkę. Drzewce są dobre jeżeli stoją w lesie i nie ma w pobliżu jednostek atakujących ogniem, bardzo dobre na nieumarłych (szkielety)

Ludy Północy

Jednostki chaotyczne. Trolle posiadają regenerację i są dobrymi jednostkami lecz potrzebują wsparcia orków łuczników bądź orków zabójców. W zależności o jednostek wroga lepszy może okazać się ork siepacz. Naga wojownik w sprzyjających jej warunkach również może sporo zdziałać.

Nieumarli

Chaotyczne jednostki, wrażliwe na święte ataki (poza adeptami 1, 2 poziomu) oraz częściowo na ogień. Szkielety wrażliwe również na ataki obuchowe. Szkielet łucznik dobrze sprawdza się jako łucznik, gdyż ma dużą odporność na ataki kłujące (takie obrażenia zadają łuki czy kusze). Szkielet wojownik dobry gdy nie ma wrogów zadających święte lub obuchowe obrażenia. Mroczny adept to silna jednostka (a raczej 2 i 3 poziomowe odpowiedniki) wymaga osłony. Ghule potrafią zatruć przeciwnika co można wykożystać do osłabienia najlepszych jednostek wroga. Duchy dobrze ustawione mogą stanowić zaporę nie do przejścia dla niezbyt silnych jednostek wroga jako że każde trafienie ducha leczy go. Chodzący Trup to mięso armatnie, które może być dość pożyteczne przy braku silnych jednostek.

Sojusz Knalgański - Krasnoludy

Generalnie beton - Pancerny Krasnolud i Krasnolud Władca są bardzo twardymi jednostkami. Ulfserkerzy przydają się do zdejmowania magów i innych jednostek niezbyt wprawnych w walce w zwarciu, łatwo giną. Wymagają dobrych terenów dających ochronę - gór i wzgórz.

Smoki

Drogie i wrażliwe jednostki. Smoczy Spalacz dość dobry jest w walce dystansowej, Smoczy wojownik i Smoczy Bojownik w walce wręcz. Jaszczurzy harcownik to harcownik i może przydać się przy dobijaniu wrogich jednostek lub też przejmowaniu miast. Jaszczurzy szaman jest słaby ale 2 poziomowy Jaszczurzy wieszcz leczy otaczające go jednostki (własne i sojuszników).

Praworządne, neutralne i chaotyczne jednostki

Praworządne jednostki dostają +25% obrony w dzień, -25% w nocy. Jednostki chaotyczne na odwrót, a neutralne nie dostają ani premii ani kar. W przypadku praworządnych i chaotycznych jednostek warto zwracać uwagę kiedy się atakuje, w szczególności gdy gramy przeciw innym graczom.
RkBlog

Wesnoth, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact