Wprowadzenie do Wesnoth

Instalacja gry nie powinna przysparzać problemów. Instalujemy w "normalny" dla danego systemu sposób. W przypadku Linuksa i systemów Unixowych powinniśmy sprawdzić repozytoria swojej dystrybucji - Wesnoth zapewne będzie dostępne i gotowe do zainstalowania. Należy jednak pamiętać że do gry w sieci musimy używać najnowszej stabilnej wersji gry. Niektóre dystrybucje mogą mieć przestarzałe wersje i w takim wypadku pobieramy pakiet binarny lub paczkę z kodem źródłowym ze strony gry. Po instalacji gra powinna pojawić się w menu. Pod Linux/Unix grę można uruchomić wydając polecenie wesnoth. By uruchomić edytor map wesnoth_editor (niektóre dystrybucje mogą mieć rozbite pakiety z grą i edytor może być w oddzielnym pakiecie). Normalnie gra uruchamia się w pełnym ekranie, możemy jednak uruchomić edytor jak i grę w oknie dodając parametr -w:
wesnoth -w


Pierwsze kroki w grze

Po uruchomieniu Wesnoth pojawi się taki oto interfejs:
wesn1
Gdzie:
 • Samouczek - przewodnik wprowadzający do gry
 • Kampania - szereg kampanii do gry
 • Gra z innymi - pojedyncze rozgrywki przez sieć lub na jednym komputerze
 • Zapisane gry - wiadomo...
 • Pobierz dodatki - możliwość pobrania nowych kampanii i innych dodatków z sieci
By poznać grę, jak i podstawy walki i strategii powinniśmy rozpocząć od przejścia Samouczka. W nim wszystko zostanie wyjaśnione.
wesn2
wesn3
Samouczek nauczy nawet opornych


Gra z innymi

wesnoth5
 • Połącz się z oficjalnym serwerem - łączymy się z serwerem gry, na którym możemy toczyć rozgrywki przez sieć z innymi graczami
 • Ludzie kontra komputer - rozgrywki lokalne ludzie vs komputer

Tworzenie rozgrywki

W przypadku gry przez sieć czy ludzie kontra komputer tworzenie rozgrywki składa się z dwóch etapów. Pierwszy to wybór mapy i ustawień:
wesnoth6
 • Era: określa zestaw jednostek dostępnych dla każdej z ras (czasami i dostępne rasy). Niektóre dodatki mogą dodawać nowe ery. Standardowo używa się z Domyślnej, ale oprócz tego mamy Wiek Bohaterów - król jest jednostką 3 poziomu (jeżeli dostępna) oraz można rekrutować jednostki 2 poziomu, Wielka Wojna - źli kontra dobrzy.
 • Złoto z wiosek: określa ile złota daje jedna wioska
 • Modyfikator doświadczenia: określa ile potrzeba doświadczenia by dana jednostka awansowała na kolejny poziom (wartość procentowa względem domyślnej) im mniejsza wartość tym mniej PD potrzeba by awansować.
 • Mgła wojny: jeżeli włączone nie będziesz widział co dzieje się na obszarach mapy, na których nie ma twoich jednostek, Mgła - nie widzisz fragmentu mapy dopóki go nie odkryjesz

Drugi etap to wybór ras (stron), drużyn itp.:
wesnoth7
W przypadku gry ludzie kontra komputer za wiele ustawiać nie trzeba, w przypadku gry przez sieć wszystkie wolne miejsca muszą być zajęte przez graczy by móc rozpocząć rozgrywkę. By ustawić sojusze wystarczy przypisać określonych graczy do tej samej drużyny.
Celem takich rozgrywek jest zabicie wszystkich wrogich królów a nie wszystkich wrogich jednostek! Pamiętaj o tym.

Rozgrywka sieciowa

Po połączeniu się z serwerem zobaczymy listę toczących się gier:
wesnoth10
Na zielono oznaczone będą gry, które czekają na rozpoczęcie i do których można dołączyć (są wolne miejsca). Na czerwono oznaczone będą gry, które nie zezwalają na obserwowanie gry, na biało oznaczone będą gry, które możemy oglądać jako tzw. obserwatorzy.
Tworząc grę niewiele się zmienia, jedynie to że musimy czekać na graczy :)
wesnoth11

Polecenie w grze sieciowej

Wciśnij SHIFT i ; by włączyć wiersz poleceń w grze.
Usunięcie gracza:
kick NAZWA_GRACZA
Wykopuje gracza (gdy np. nie rusza się od dłuższego czasu ;))
Przypisanie kontroli nad określoną stroną danemu graczowi:
control NUMER_STRONY NAZWA_GRACZA
RkBlog

Wesnoth, 14 July 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact