RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Wprowadzenie do Wesnoth

Co to za gra i na czym polega

Instalacja gry nie powinna przysparzać problemów. Instalujemy w "normalny" dla danego systemu sposób. W przypadku Linuksa i systemów Unixowych powinniśmy sprawdzić repozytoria swojej dystrybucji - Wesnoth zapewne będzie dostępne i gotowe do zainstalowania. Należy jednak pamiętać że do gry w sieci musimy używać najnowszej stabilnej wersji gry. Niektóre dystrybucje mogą mieć przestarzałe wersje i w takim wypadku pobieramy pakiet binarny lub paczkę z kodem źródłowym ze strony gry. Po instalacji gra powinna pojawić się w menu. Pod Linux/Unix grę można uruchomić wydając polecenie wesnoth. By uruchomić edytor map wesnoth_editor (niektóre dystrybucje mogą mieć rozbite pakiety z grą i edytor może być w oddzielnym pakiecie). Normalnie gra uruchamia się w pełnym ekranie, możemy jednak uruchomić edytor jak i grę w oknie dodając parametr -w:
wesnoth -w


Pierwsze kroki w grze

Po uruchomieniu Wesnoth pojawi się taki oto interfejs:
wesn1
Gdzie: By poznać grę, jak i podstawy walki i strategii powinniśmy rozpocząć od przejścia Samouczka. W nim wszystko zostanie wyjaśnione.
wesn2
wesn3
Samouczek nauczy nawet opornych


Gra z innymi

wesnoth5

Tworzenie rozgrywki

W przypadku gry przez sieć czy ludzie kontra komputer tworzenie rozgrywki składa się z dwóch etapów. Pierwszy to wybór mapy i ustawień:
wesnoth6

Drugi etap to wybór ras (stron), drużyn itp.:
wesnoth7
W przypadku gry ludzie kontra komputer za wiele ustawiać nie trzeba, w przypadku gry przez sieć wszystkie wolne miejsca muszą być zajęte przez graczy by móc rozpocząć rozgrywkę. By ustawić sojusze wystarczy przypisać określonych graczy do tej samej drużyny.
Celem takich rozgrywek jest zabicie wszystkich wrogich królów a nie wszystkich wrogich jednostek! Pamiętaj o tym.

Rozgrywka sieciowa

Po połączeniu się z serwerem zobaczymy listę toczących się gier:
wesnoth10
Na zielono oznaczone będą gry, które czekają na rozpoczęcie i do których można dołączyć (są wolne miejsca). Na czerwono oznaczone będą gry, które nie zezwalają na obserwowanie gry, na biało oznaczone będą gry, które możemy oglądać jako tzw. obserwatorzy.
Tworząc grę niewiele się zmienia, jedynie to że musimy czekać na graczy :)
wesnoth11

Polecenie w grze sieciowej

Wciśnij SHIFT i ; by włączyć wiersz poleceń w grze.
Usunięcie gracza:
kick NAZWA_GRACZA
Wykopuje gracza (gdy np. nie rusza się od dłuższego czasu ;))
Przypisanie kontroli nad określoną stroną danemu graczowi:
control NUMER_STRONY NAZWA_GRACZA
RkBlog

Wesnoth, 14 July 2008,

Comment article