WeiDu jako narzędzie do tłumaczenia

We wszystkich grach na silniku infinity wszystkie teksty przetrzymywane są tylko w jednym pliku - dialog.tlk. Zawiera on wszystkie teksty, czy to będą dialogi czy opisy przedmiotów. Pliki itm nie zwierają tekstu opisu tylko numer pod którym opis znajduje się w dialog.tlk.

By przetłumaczyć mod trzeba przetłumaczyć tekst w dialog tlk. Aby tego dokonać trzeba ten tekst wyciągnąć z dialog.tlk. Otwieramy okienko Dosa i piszemy WeiDu:
weidu --traify-tlk dialog.tlk --textout dialog.tra
To stworzy plik dialog.tra w katalogu gry. Plik tra to plik tekstowy i otworzymy go np. w notatniku. Jak zauważycie ma kilka lub kilkanaście mega i zawiera wszystkie teksty gry. To nam za bardzo się nie przyda. Jeżeli tłumaczymy mod nie oparty na WeiDu to musimy zrobić coś takiego:
 • Przed zainstalowaniem moda w weidu wykonać komendę: weidu dialog.tlk. Pojawi się w przybliżeniu (zależy od gry, wersji weidu itp.) coś takiego:

  C:JuegosBlack IslePlanescape Torment>weidu dialog.tlk
  [weidu] WeiDU version 115
  [./chitin.key] 372 BIFFs, 12135 resources
  [dialog.tlk] 106497 string entries
  [./dialogf.tlk] 106497 string entries


  Spisujemy wartość string entries przy dialog.tlk, czyli 106497. Teraz instalujemy mod i po instalacji wykonujemy to samo polecenie w weidu. Patrzymy ile jest teraz string entries (będzie ich więcej). Załużmy że po instalacji mamy ich 106500.
 • By wyciągnąć te tylko dodane przez mod teksty piszemy w weidu coś takiego:
  weidu --min 106497 --max 106500 --traify-tlk dialog.tlk --textout textomod.tra
  Gdzie liczba przy min to liczba string entries przed instalacją, a max po instalacji.

  Przetłumaczyliśmy teksty i co teraz? Przetłumaczony plik tra możemy (powinniśmy) przesłać twórcy moda, a on go doda do niego.
  W przypadku modów na WeiDu mają one zazwyczaj pliki tra zawierające teksty, które trzeba przetłumaczyć. Tłumaczymy teksty, nie zmieniamy nazw plików i przesyłamy twórcy moda. Jeżeli mod nie ma plików tra to wystarczy "pogonić" twórcę by zrobił :)

 • Inne przydatne komendy
  weidu --make-tlk dialog.tra
  Z pliku dialog.tra zostanie utworzony nowy dialog.tlk Można to wykorzystać w taki sposób: przed instalacją moda, który zastępuje dialog.tlk robimy jego kopię tra, następnie instalujemy mod, wyrzucamy dodane stringi, tłumaczymy je i "wklejamy" do pliku tra dialoga przed instalacją moda. Po wklejeniu plik tra zamieniamy na tlk. Jeżeli instalujemy mod, który tlko dodaje do dialog.tlk to możemy zrobić plik tra dialoga po zainstalowaniu moda :)
  RkBlog

  Modowanie Silnika Infinity, 14 July 2008, Piotr Maliński

 • Comment article
  RkBlog main page Search RSS Contact