RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Zbliża się opozycja planetoidy Westa

17/18 lutego 2010 dojdzie do opozycji planetoidy Westy - będzie ona wtedy najbliżej Ziemi i osiągnie jasność 6,1 magnitudo. Planetoidę można znaleźć w gwiazdozbiorze Lwa. Westę można obserwować już za pomocą lornetki, czy niedużego teleskopu. Można także fotografować wędrówkę planetoidy na tle gwiazd wykonując zdjęcia gwiazdozbioru np. każdej nocy.

vesta_path
vesta

Planetoida ta znajduje się w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem. Jest to obiekt o średnicy 525 km i nieregularnym kształcie. Szacuje się że stanowi 9% masy całego pasa. Teleskop Hubbla ukazał na powierzchni planetoidy dawno zastygłe potoki lawy i gigantyczny krater uderzeniowy odsłaniający płaszcz. Badania spektroskopowe wykazały istnieje regionów bazaltowych, a skały te powstają z zastygłej lawy. Oznacza to iż Westa miała kiedyś płynne wnętrze (tak jak Ziemia). Zastygła Westa jest więc czymś w rodzaju kamienia węgielnego w procesie formowania planet.

W 2011 roku do Westy i znacznie większej planetoidy Ceres doleci sonda Dawn, która będzie badać oba obiekty, które razem stanową prawie 40% masy całego pasa asteroid. Celem sondy jest zbadanie obu planetoid, co pomoże zrozumieć naukowcom procesy formowania się planet.

Co ciekawe fragmenty Westy dotarły na Ziemię w postaci meteorytów (zobacz także wpis na solarviews.com). Odłamki powstałe po zderzeniu Westy z jakimś obiektem zostały wysłane przez siły grawitacyjne Jowisza na kurs kolizyjny z Ziemią.

RkBlog

Astronomia, 2 January 2010, Piotr Maliński

Comment article