RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Broadcom i Linux

Od pewnego czasu w kernelu dostępny jest moduł bcm43xx oraz wycinacz firmware bcm43xx-fwcutter. Moduł ten ma służyć do obsługi kart wifi firmy Broadcom. Oprócz tego modułu i wyciętego firmware można użyć ndiswrappera i sterownika dla MS Windows (z którego wycinany jest firmware).

Moja karta to BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller. Moduł z kernela uruchamia kartę na tyle że jest widoczna w systemie co widać po załączonym zrzucie z kWifiManagera lecz iwlist już skanować sieci nie może. Po załadowaniu ndiswrappera posiadającego sterownik dla MS Windows lampka aktywności wifi w moim laptopie rozbłyska świąteczną pomarańczą, iwlist szuka hot spotów a kWifiManager prezentuje kartę znacznie okazalej.
Problem nie leży w źle czy niedbale napisanym module kernela lecz braku otwartej specyfikacji chipsetu Broadcoma. To co mamy obecnie powstało dzięki reverse-engineering i opracowaniu specyfikacji otrzymanego "kodu". My jako klienci nie musimy być bierni - wystarczy rozmowa z producentem - "Chciałem kupić waszego laptopa, jednak obecna w nim karta wifi nie działa pod Linuksem i musiałem kupić produkt innej firmy, który nie w pełni mnie zadowala"
RkBlog

Akcesoria i różności, 14 July 2008, Piotr Maliński

Comment article