Test dwóch tanich przenośnych monitorów HDMI
Nie problem kupić monitor do komputera. Duże, małe, 16:9, 21:9 i wiele innych. Dostępne są też rzadziej spotykane monitory przenośne tudzież monitory do laptopów o przekątnych do 17,4" w etui ułatwiającym użytkowanie w drodze. W tym artykule zaprezentuje dwa chińskie monitory tego typu o przekątnych 11,6" i 13,3".
Monitory przenośne
Monitory przenośne to monitory o małych przekątnych, które zazwyczaj można zasilać z laptopa, czy innego komputera, do którego są podłączone. Przeznaczone są jako dodatkowe monitory dla laptopów (identyczna przekątna ustawiona obok ekranu laptopa), czy do różnych zastosowań digital signage i wielu innych zadań specjalnych
. Na rynku dostępnych jest kilka modeli AOC, Asusa czy HP. Ceny zaczynają się od około 600 zł i dość szybko wędrują ponad tysiąc złotych. Są też monitory firm trzecich, w tym Chińskich w niższych cenach (np. na Aliexpress).
Poza standardowymi monitorami ze złączem HDMI dostępne są też nowsze generacje używające USB 3.1 Gen 2 (USB/zasilanie + wyjście wideo w jednym) lub jego rozszerzenia - Thunderbolt 3 o złączu USB type-C. Jeżeli komputer nie ma tych złączy a jedynie USB3 to można podłączyć ekran HDMI za pomocą adaptera USB-HDMI z chipsetem DisplayLink (niektóre monitory łączące się wyłącznie po USB 3.0 mogą mieć wbudowany taki chipset - co może mieć wpływ na kompatybilność).
Przenośne monitory HDMI będą podbne z monitorami sprzedawanymi do użytku z np. Raspberry Pi - mogą mieć nawet tą samą płytkę PCB z kontrolerem HDMI. Po prostu dostajemy obudowę, opcje montażowe i głośniki. Taki monitor może być też świetnym dodatkiem do komputera na płytce czy nettopa.
Chińskie przenośne monitory
Wystarczy na Aliexpress wyszukać portable monitor
by dostać całą masę różnych ofert. Monitory przemysłowe, stacjonarne o małych rozmiarach, czy klasyczne monitory przenośne o niewielkich gabarytach. Ja wybrałem dwa małe monitory - 11,6" 1080p i 13,3" 1440p w cenie odpowiednio 295 i 383 zł + opłaty celne.
Monitor 11,6" 1080p HDMI - Knowletter
Jeden z najtańszych i bardziej podstawowych modeli. W tej cenie dostajemy niebieską metalową obudowę, zasilacz z adapterem na gniazdka EU oraz stojak. Monitor wyposażony jest w złącze HDMI, VGA, wyjście słuchawkowe oraz gwint statywowy i punkty do mocowania VESA 75x75. Monitor posiada dwa wbudowane głośniki. Całość zapakowana była w folię bąbelkową i standardowe pudełko kartonowe.
Obudowa skręcona jest czterema śrubami. Po ich odkręceniu można otworzyć obudowę, a wewnątrz znajdziemy głośniki, matrycę oraz płytkę sterującą. Ekran używa matrycy AU Optronics B116HAT03.1 o niezbyt imponującej jakości obrazu (o tym później).
Otwory głośnikowe jak i przyciski sterujące znajdują się z tyłu obudowy. Złącza wideo i zasilania znajdują się na boku a na dolnej
krawędzi mamy gwint statywowy.
Monitor 13,3" 1440p - Kenowa
Ten monitor to już nieco lepsza jakość. W zestawie znajdziemy oprócz stojaka także etui ułatwiające przenoszenie. Ekran posiada dwa złącza mini HDMI oraz micro USB do zasilania (5V 2A lub cienki wtyk na zasilacz 12V 2A). W zestawie znajdziemy kabel mini-HDMI do HDMI oraz kabel USB do zasilania (brak zasilacza 12V, który jest opcjonalny). Monitor ten może być zasilany z laptopa bez dedykowanego zasilacza. Jak w poprzedniku mamy dwa wbudowane głośniki, wyjście słuchawkowe i punkty mocowania 75x75 VESA.
Ten monitor posiada większą rozdzielczość co przy 13,3" daj dość wysoką gęstość pikseli. Można wykorzystać to by uzyskać bardziej czytelny tekst o małej czcionce, czy grać na większej rozdzielczości, niemniej interfejs aplikacji może okazać się za mały jeżeli ekran nie jest wystarczająco blisko. Windows 10 zaleca włączenie skalowania dla tego ekranu.
Monitor wykorzystuje matrycę typu VA - Sharp LQ133T1JX04. Etui z tworzywa przykręcone jest od tyłu dwiema dużymi śrubami, które można odkręcić by je zdjąć. Obudowa ma mniejszą grubość niż w przypadku produktu Knowlettera, niemniej to nadal aluminium i swoje waży (0,7kg).
Monitor można zasilać z portu USB3 lub ładowarki-zasilacza USB. Jeżeli port nie będzie w stanie dostarczyć wystarczającej ilości mocy ekran będzie migał, co chwila wyłączając się. Specyfikacja USB 3.0 przewiduje 0,9A natomiast ten monitor będzie pobierać blisko 2A - nie każdy port USB tyle dostarczy.
Ustawienia
Oba ekrany jak i wiele podobnych oferowanych na Aliexpress ma bardzo podobny zestaw przycisków do obsługi ustawień. Zapewne dzielą też opcje ustawień widoczne poniżej:
Jakość obrazu
Oba monitory dotarły z matrycami wolnymi od wad. Matryca Sharpa daje znacznie lepsze odwzorowanie kolorów jak i praktycznie nie widać przeciekającego podświetlenia. Matryca Optronics posiada nieco backlight bleed jak i pionowe pasy szumu na obrazie - widoczne na czarnym tle. Matryca ta, nawet na zimnym
zestawie barw ma lekko zażółconą paletę barw (a przy ciepłym
zestawie barw jest to od razu widoczne). Wybierając monitor dla siebie - lepiej wybrać coś lepszego za nieco większą cenę.
Jakość audio
Oba monitory mają dwa głośniki z otworami z tylej strony obudowy. Dają dźwięk lepszy od laptopowej niskiej półki. W przypadku mniejszego ekranu Knowletter dla ludzkiej mowy da się słyszeć rezonans/echo wnętrza obudowy przez co dźwięk traci mocno na jakości. Większy i cieńszy monitor Kenowa nie ma tego problemu.
Test audio Knowletter 11,6"
Test audio Kenowa 11,6"
Podsumowanie
Za kilaset złotych można kupić całkiem fajne mobilne monitory. Może ten najtańszy monitor Knowlettera jest trochę zbyt budżetowy, ale tylko nieco droższy Kenowa oferuje znacznie lepszą jakość obrazu jak i możliwość zasilania przez USB. Większe ekrany będą droższe, ale to już wedle potrzeb. Matryce 1080p powinny być tanie, natomiast 1440p czy 4K już wyraźnie droższe. Przy tak małych przekątnych większe rozdzielczości mają ograniczone zalety.
Comment article