Klawiatury ergonomiczne - coś dla programistów?

Klawiatury ergonomiczne stawiają sobie za cel poprawienie nam komfortu z używania ich. Oferują nietypowe kształty i układy klawiszy, dzięki którym unikniemy kontuzji związanych z długich ich użytkowaniem, czy też poprawią naszą wydajność. Ale czy tak jest na pewno?

Warto zobaczyć jakie produkty kryją się pod tą nazwą. Pod odsianiu klasycznych klawiatur przyszywających sobie przydomek ergonomiczności pozostanie nam grupa klawiatur o mniej lub bardziej odmiennym kształcie czy układzie klawiszy. Tego typu klawiatury są projektowane w celu optymalizacji ułożenia rąk jak i większej przyjemności, efektywności korzystania z klawiatury. Unikanie chorób zawodowych nałogowych użytkowników klawiatur.

Zobaczmy więc jakie klawiatury tego typu dostępne są na rynku.

Proste klawiatury ergonomiczne

Nie ma jasnej definicji co to jest klawiatura ergonomiczna. Możemy przyjąć że te z wygodniejszym palm restem można za takowe uznać. Naszą listę otwierają produkty takie jak Logitech K350, czy Microsoft Natural Ergo Keyboard 4000. Obie poniżej 200 złotych. Klawiatura Logitecha ma miękki i szeroki palmrest, a klawiatura Microsoftu idzie nieco dalej i rozdziela i profiluje klawisze na dwie grupy - dla każdej z dłoni. Co więcej - przód klawiatury jest uniesiony i opada ku tyłowi klawiatury. Takie rozwiązanie ma być wygodniejsze dla nadgarstków i dłoni. Klawiatury bardzo podobne do projektu Logitecha możemy też znaleźć w ofercie innych mniej znanych producentów (czy też pod innymi oznaczeniami Logitecha).

Oba modele mamy w firmie i obie mają swoich zadowolonych użytkowników. Ja używam Logitecha i mogę powiedzieć że większy rozmiar z palmrestem jest wygodny. W domu używam klawiatury Rapoo bez palmrestu - mimo iż bardzo mi pasuje bywa męcząca (pisanie z rękami w powietrzu zamiast opierać się o podkładkę).

Za zestaw Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop zapłacimy już ponad 400 złotych. W zestawie oprócz klawiatury znajdziemy też nietypową myszkę komputerową. Sama klawiatura nawiązuje nieco do Natural Ergo Keyboard 4000, ale jest znacznie lżejsza i oparta o klawisze o niskim skoku. Klawiatura ta oferuje duży przyjemny palmrest, dwie grupy klawiszy i opcjonalną podkładkę, która unosi przód klawiatury tak jak w Natural Ergo.

Powyższe klawiatury nie są zbyt drogie, są dobrze wykonane i powinny pasować raczej każdemu użytkownikowi klawiatur QWERTY (może poza tym opadającym profilem). Widać że kładziono nacisk na podział klawiatury na dwie części odpowiadające każdej z rąk.

Truly Ergonomic Keyboard

Firma Ergonomic oferuje szereg klawiatur mechanicznych. Ich cechą wspólną jest nietypowe pozycjonowanie klawiszy na klawiaturze i względem siebie. Ergonomia układu polega na ustawieniu bloków klawiszy pod kątem schodzących się do środka klawiatury. Nasze nadgarstki nie ustawiają się równolegle do klawiatury - wolą raczej ustawiać się pod kątem, tak że ręce skierowane są ku siebie - i to właśnie wykorzystuje ten projekt klawiatury.

Dodatkowo w tym układzie klawisze są jeden pod drugim. W normalnej klawiaturze nadal utrzymywany jest układ z maszyn do pisania gdzie klawisze z kolejnego rzędu musiały być nieco przesunięte względem klawiszy z poprzedniego rzędu.

Klawiatury te wyposażone są w opcjonalny zdejmowalny palmrest. Dostępnych jest kilka modeli różniących się ilością klawiszy. Warianty PC/Mac możemy kontrolować przełącznikiem pod klawiaturą.

Klawiatury Truly Ergonomic poszły krok dalej niż np. Microsoft Sculpt. Zamiast mieć pustą przestrzeń pośrodku klawiatury umieszczono tam klawisze takie jak enter, backspace, czy del. Zamiast używać małego palca używamy kciuka, który jest od małego silniejszy, jak i nie trzeba się gimnastykować by sięgać najbardziej odległych klawiszy. Ta zmiana wymaga czasu by się przyzwyczaić.

Recenzenci tych klawiatur wystawiają im dobre oceny, lecz czas potrzebny na przyzwyczajenie się do tego układu jest dość długi i nie każdemu może pasować. W europejskich sklepach zapłacimy 175-195 funtów - czyli niecały tysiąc złotych!

Kinesis Advantage

Klawiatury Kinesis Advantage czerpią nieco wspólnych pomysłów z tych samych źródeł co Truly Ergonomic. Klawiatura jest szersza - bloki klawiszy zostały rozsunięte. Kolejna zmiana to klawisze umieszczone w zagłębieniach odpowiadających długościom palców. Klawisze w zasięgu palca środkowego są znacznie głębiej osadzone niż te w zasięgu palca serdecznego czy wskazującego itd. Każdy kciuk ma swój blok klawiszy funkcyjnych.

Za klawiaturę producent liczy sobie około 300 dolarów, więc zapłacimy co najmniej tysiąc złotych. Recenzje tej klawiatury też są pozytywne, choć w odróżnieniu od Truly Ergonomic podobno do tej łatwiej da się przyzwyczaić.

Maltron

Warto też wspomnieć o klawiaturach firmy Maltron. Firma ta specjalizuje się raczej w produkcji klawiatur dla osób niepełnosprawnych (klawiatury jednoręczne, klawiatury obsługiwane ustami i pałeczką...), ale oferują też za 300 - 400 funtów klawiatury na dwie ręce o układzie podobnym do Kinesis Advantage - z dodatkowym blokiem numerycznym pośrodku.

TypeMatrix 2030

Wróćmy do prostszych klawiatur. TypeMatrix 2030 za 166 funtów (ponad 800 złotych) oferuje klasyczny układ QWERTY lub DVORAK w zwykłym prostokątnym układzie. Różnice jednak rzucają się w oczy. Klawisze są ułożone równo w kolumnach. Nie są przesunięte jak w klasycznym układzie. Dodatkowo klawisze takie jak enter i backspace są pośrodku - tak by nie używać małego palca.

Wadą tej klawiatury może być nietypowe rozłożenie niektórych klawiszy, czy trudniejsze rozróżnianie niektórych z nich (brak unikalności w dotyku). Niemniej zależy to od użytkownika - jakich klawiszy specjalnych potrzebuje najbardziej.

ErgoDox EZ

Jeżeli lubisz coś budować, składać to zestawy ErgoDox mogą być dla ciebie. ErgoDox EZ było projektem ufundowanym na Indiegogo, a niedawno projekt klawiatury pojawił się też na stronie zamówień grupowych Massdrop. W zależności co kupimy będzie to mniej lub bardziej kompletny zestaw do zbudowania własnej klawiatury.

ErgoDox EZ został podzielony na dwie oddzielne części, które możemy ustawiać w dość szerokim zakresie tak by pasował idealnie. Klawisze w kolumnach są równe, a klawisze funkcyjne przesunięte pod obszar kciuka tak jak w poprzednich projektach.

Inne klawiatury

Przeszukując sklepy znajdziemy pewnie inne ergonomiczne klawiatury. Najprostszy zabieg to podzielenie klawiatury na dwie części i na tym pomyśle bazowało wielu twórców.

Czy klawiatury ergonomiczne naprawdę się sprawdzają?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno mają atuty zdrowotne, natomiast co do wydajności i przyjemności pracy to niestety każdy musi sprawdzić to we własnym zakresie. Wieloletnie przyzwyczajenie do układu klawiatury utrudnia użytkownikom szybkie przestawienie się na nowy układ. Niemniej użytkownicy skarżący się na bóle, czy inne problemy związane z korzystaniem zwykłych klawiatur chwalą sobie brak dolegliwości przy stosowaniu odpowiednich klawiatur ergonomicznych.

Ceny 800-1000 złotych mogą odstraszać. Dla programisty klawiatura to jednak narzędzie codziennej pracy. Klawiatury Microsoftu, czy Logitecha w przedziale 200-400 zł są dobrymi produktami, natomiast te bardziej egzotyczne to większe ryzyko kosztem potencjalnie większych zysków o ile układ będzie pasował. Można próbować szukać używanych klawiatur na ebay, czy okazji na Amazonie. W obrębie EU sporo klawiatur ergonomicznych oferuje keyboardco.com.

A ty jaką klawiaturę uznajesz za najlepszą?

RkBlog

Akcesoria i różności, 9 August 2016

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact