Czyszczenie dotykowych ekranów prosto i skutecznie

Na dotykowych ekranach bardzo łatwo zostawić odciski palców. Po dłuższym użytkowaniu taki ekran będzie dość dokładnie wysmarowany i przy niekorzystnym oświetleniu będzie to przeszkadzać w korzystaniu z tabletu, telefonu, czy dotykowego Ultrabooka.

Czyszczenie ekranów nie jest czymś nowym i na rynku dostępnych jest od dawna wiele preparatów i zestawów. Do przedmuchiwania komputerów poleca się sprężone powietrze, które ta do końca powietrzem nie jest (łatwopalne i drażniące?) i nie powinno być stosowane na ekranach bo pozostawi tłusty nalot. Nie jestem fanem różnych bliżej niezidentyfikowanych preparatów w buteleczkach do czyszczenia ekranów. Te, z którymi miałem do czynienia też więcej zostawiały niż usuwały (można je znaleźć w sklepach ze sprzętem komputerowym, RTV).

W tym artykule chciałbym się podzielić moimi metodami na czyszczenie ekranów i innych powierzchni tego typu. Bazując na doświadczeniach z czyszczeniem optyki teleskopów wykorzystałem wodę destylowaną i alkohol izopropylowy.

Woda destylowana, alkohol izopropylowy i ściereczka z mikrofibry

Woda destylowana

Wodę destylowaną lub demineralizowaną można kupić w hipermarketach, stacjach benzynowych itd. Stosowana jest do żelazek, spryskiwaczy w samochodach itp. Woda destylowana o naprawdę dobrej czystości skutecznie będzie rozpuszczać osad, zacieki powstałe po wyschnięciu kropel zwykłej wody na powierzchni naszego ekranu. Poradzi sobie także z solą jaka osadzi się na ekranie z powierzchni naszych rąk. Z tłuszczami radzi sobie w miarę dobrze, ale nie idealnie (minimalny dodatek detergentu powinien to załatwić).

Problem ze sklepową wodą destylowaną/demineralizowaną jest to że tak naprawdę nie wiadomo na ile jest czysta. Woda z Tesco zostawiała ślady na szkle, natomiast ta druga "ultraczysta" już nie. Butelka takiej wody jest bardzo tania więc zawsze można spróbować namierzyć dobrą markę takiej wody (tudzież kupić wodę destylowaną na potrzeby laboratoryjne).

Wystarczy przetrzeć zmoczonym ręcznikiem ekran a następnie wytrzeć do sucha ściereczką z mikrofibry lekko polerując ew. smugi. Mocno zabrudzony ekran może wymagać powtórzenia czyszczenia, czy też przemycia najpierw wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń, czy mydła.

Wodę destylowaną trzeba trzymać z dala od dzieci. Nie wolno jej pić, gdyż wypłukuje minerały z organizmu co jest bardzo szkodliwe.

Alkohol izopropylowy

Alkohol izopropylowy znajdziemy w sklepach z elektroniką, czy prostą chemią gospodarczą. Litrowa butelka też nie będzie zbyt droga, choć przyda się mała buteleczka z atomizerem by móc spryskać czyszczoną powierzchnię. Czysty chemicznie alkohol nie zostawi po sobie żadnych śladów, a zarazem nadaje się do usuwania większości organicznych zanieczyszczeń z ekranów (w tym tych tłustych). Wystarczy spryskać i po chwili wytrzeć ściereczką z mikrofibry.

Alkohol ten nie radzi sobie dobrze z solami i innymi polarnymi zanieczyszczeniami. Nie rozpuszcza ich i do ich usunięcia potrzebna jest woda destylowana. Na rynku sprzętu astronomicznego dostępny jest też Baader Clean Wonder będący dość drogą mieszaniną eterów, alkoholi i innych związków chemicznych, która to radzi sobie z każdym typem zanieczyszczeń (dwa w jednym).

Alkohol izopropylowy należy przechowywać szczelnie zamknięty w wentylowanym pomieszczeniu z dala od dzieci i osób niepowołanych. Nie wolno zamykać go szczelnie w szafkach, lodówce itp. gdyż w takich małych przestrzeniach gromadzić będą się opary a przy osiągnięciu odpowiedniego stężenia powstanie mieszanka wybuchowa. Sama substancja oprócz tego że jest łatwopalna może być też szkodliwa. Szczegóły zawarte są w karcie charakterystyki.

Mikrofibra

Ściereczka z mikrofibry idealnie nadaje się do czyszczenia ekranów. Nie pozostawia kłaczków jak chusteczki, czy papierowe ręczniki. Solidną ściereczkę znajdziemy w dziale ze środkami czystości. Powinna być miękka i pozbawiona jakiś twardych/ostrych dodatków jak ściereczki do czyszczenia.

Ekrany monitorów

Na zakończenie nieco o większych ekranach - w laptopach, czy monitorach. Ściereczka z mikrofibry świetnie je odkurza, a związki chemiczne opisane powyżej dobrze wyczyszczą wszystkie wspomniane plamy. Problem może być przy krawędziach, gdzie gromadzić się będzie kurz/brud zgarniany z powierzchni ekranu. Wystarczy wziąć odkurzać i włączyć go na najniższe praktycznie obroty i samą rurą odkurzyć krawędzie trzymając się ramki ekranu (tak by rura nie dotykała samej powierzchni czynnej ekranu ;)). Ekran jak nowy.

Przy okazji odkurzyć można tak wszystkie wloty i wyloty wentylacyjne jak i klawiaturę (choć trzeba uważać by nie wessało klawiszy ze słabych klawiatur).

RkBlog

Akcesoria i różności, 19 June 2014

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact