Adapter Gembird USB3-HDMI na chipsecie SMSC pod Linuksem

Na rynku dostępnych jest dość dużo adapterów USB do HDMI/D-SUB/DVI, czy uniwersalnych stacji dokujących. Urządzenia tego typu oparte są o chipsety DisplayLink (nie mylić z Display Port) albo SMSC (i ew. jeszcze innych firm). Przydają się w ultrabookach i ubogo wyposażonych laptopach zapewniając większą ilość portów USB, port Ethernetowy czy wspomniane wyjścia obrazu dające możliwość pracy na wielu monitorach.

Pod Linuksem obsługiwane są "praktycznie" tylko starsze chipsety DisplayLink na USB2. Nowsze chipsety na USB3 nie są obsługiwane (przynajmniej na chwilę obecną z tego co wiem). Chipsety SMSC są mniej spopularyzowane (czy też nie wiadomo ile adapterów z nich korzysta), ale co ciekawe - dostępne są sterowniki zarówno w Kernelu jak i dla X.org. Są pewne "ale", ale da się uruchomić adapter USB3-HDMI pod Linuksem.

Adapter Gembird A-USB3-HDMI
Wnętrze adaptera A-USB3-HDMI

Adapter Gembird A-USB3-HDMI

Adapter Gembird A-USB3-HDMI korzysta z chipsetu SMSC UFX7000, który ma dość duże możliwości. Można podłączyć go do USB2 czy USB3 i cieszyć się obrazem na monitorze ze złączem HDMI lub DVI (dołączono adapter). Chipset wydaje się na tyle dobry że nie obciąża w jakiś wyraźny sposób procesora.

Po instalacji sterowników dla MS Windows adapter po prostu działa. W przypadku Linuksa od jakiegoś czasu dostępny jest sterownik w Kernelu który da dodatkowy bufor ramki - dev/fb2 - po podłączeniu adaptera. Żeby naprawdę móc używać adapter z X.org potrzebujemy sterownik do tego serwera. SMSC posiada taki sterownik, jak i prostą aplikację do konfiguracji adaptera. Niestety żeby pobrać je trzeba zarejestrować się na stronie producenta chipsetu - i to jako firma i liczyć że konto zostanie aktywowane... Udało mi się pobrać te sterowniki i (przynajmniej na razie) dostępne są na githubie. Oczywiście żeby ich użyć musisz zgodzić się na licencję SMSC.

Konfiguracja adaptera-chipsetu pod Linuksem

Sterownik i aplikacja Viewspan wydane przez SMSC są oznaczone jako kompatybilne i testowane na Ubuntu 10.04 LTS oraz RHEL-6/CentOS 6. Są to dość stare dystrybucje (ze starym oprogramowaniem) i w nowszych mogą pojawiać się problemy z instalacją sterowników.

Testowałem sterowniki i aplikację na Ubuntu 13.04 oraz 10.04 LTS. Na wersji LTS działa zgodnie z opisem - odpalamy aplikację Viewspan i zapisujemy ustawienia, co generuje plik xorg.conf. Po przelogowaniu się X.org powinien wyświetlić obraz na monitorze podłączonym poprzez adapter. W przypadku Ubuntu 13.04 nie jest za dobrze. ViewSpan wykorzystuje Xineramę, a w nowszych dystrybucjach mamy do czynienia z XRandrem. Adapter ani X.org nie sypią żadnymi błędami. Monitor po prostu nie działa - choć to może być tylko kwestia odpowiedniej konfiguracji X.org.

Aplikacja ViewSpan

Jeżeli uda Ci się odpalić adapter pod nowszą dystrybucją i z wykorzystania XRandr to zachęcam do podzielenia się konfiguracją X.org - poprzez repozytorium na Githubie, czy dowolny inny środek komunikacji.

RkBlog

Akcesoria i różności, 27 May 2013

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact