RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Airylabs testuje nowe matryce fotografując Słońce w H-alpha

Na francuskim forum astrosurf.com pojawiło się porównanie dwóch nowych matryc - Sony Exmor IMX035 (jeden z modeli Point Grey Flea 3) i e2v EV76C560 (IDS). W porównaniu towarzyszył im Basler 1300 z dobrze znaną matrycą ICX445. Uzyskano następujące zdjęcia: Basler, Flea 3, IDS - migawka postępowa i IDS - migawka globalna (plus dodatkowe zestawienie dostępne na forum).

Na początek CMOS od Sony - IMX035 dostępny w kilku kamerkach Point Greya jak i w QHY IMG132E. Sensor ten okazał się mniej czuły od ICX445 (zarówno w próbie fotografii jak i w teście "laboratoryjnym"). Niestety także zakres dynamiczny nie okazał się zbyt dobry co uplasowało go na końcu stawki.

W przypadku matrycy od e2v (którą też testowałem) wyniki były już lepsze. Zakres dynamiczny okazał się być podobny do ICX445. Globalna migawka mimo znacznie większego szumu odczytu okazała się być lepsza od migawki postępowej (rolling). Przyglądając się zdjęciom autor dopatrzył się lekkiego rozmazania detali na fotografii wykonanej z postępową migawką (co może się zdarzyć przy takiej migawce).

Matryca Sony trafiła "do kosza" jako niewarta dalszej uwagi, natomiast matrycę e2v czekają kolejne testy. Wg autora kamerka Baslera z matrycą ICX445 nadal ma drobną przewagę nad konkurentką. Ciekawe jakie będą rezultaty gdy na rynek trafi nowa "Rubinowa" sera matryc tego producenta. Co więcej, forumowicze z dużymi teleskopami słonecznymi domagają się testów kamer z dużymi matrycami CMOSISa. Nie sprawdzono także fotografii w trybie HDR.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 12 March 2012, Piotr Maliński

Comment article