Aktywny HUB USB2 LogiLink UA0128

LogiLink UA0128 to aktywny HUB USB2 z czterema portami (i jednym portem "wejściowym"). Jak na aktywny HUB przystało wyposażony został w zasilacz (5V 2A) pozwalający zasilać podłączonego do niego urządzenia USB. Dodatkowo każdy z portów posiada włącznik pozwalający wyłączać zasilanie bez konieczności odłączania urządzenia.

Hub USB LogiLink UA0128

Na stronie producenta znajdziemy dokładny opis i specyfikację. Ulotka dołączona do HUBa wspomina o możliwości podłączenia do 128 urządzeń USB (w jakiś magiczny łańcuchowy sposób). Cena za ten HUB to około 50 PLN. Na rynku podobnie wyglądające HUBy dostępne są także pod innymi markami (branding towaru z Chin).

Hub USB LogiLink UA0128

Aktywny HUB przydaje się w przypadkach, gdy komputer nie jest w stanie zapewnić zasilania dla podłączonych urządzeń. Niektóre netbooki, czy słabsze laptopy mogą mieć obniżone natężenie prądu dostępne dla urządzeń USB. Może to powodować iż urządzenia wymagające standardowego zasilania nie będą działać poprawnie. Podobnie sytuacja wygląda w Raspberry Pi, gdzie na port USB przewidziano 0.1 A zamiast standardowych 0.5 A. Zasilany HUB USB pozwala na podłączanie bez przeszkód zewnętrznych dysków, czy kart WiFi, Bluetooth wymagających standardowej mocy prądu zasilającego.

HUB w działaniu

Hub posiada krótki kabel "wejściowy", który podłączamy do komputera. Do dyspozycji mamy cztery porty. Po podłączeniu zasilacza można ładować niektóre urządzenia (np. lampki, wiatraki na USB). Tablet z Androidem dało się ładować bez podłączania HUBa do komputera, natomiast iPod reagował dopiero na podłączenie HUBa do komputera. Bezprzewodowa mysz i klawiatura zadziałały dopiero po chwili - gdy odłączyłem i podłączyłem HUB z wpiętymi nadajnikami. Czasami jednak adaptery te nie chciały pracować poprawnie podpięte do tego huba (LEDy chyba zużywają za dużo prądu).

Każdy port posiada czerwoną diodę LED, która zapala się gdy port jest włączony. Dostępna jest też mała dioda na rogu obudowy świecąca się gdy HUB jest podłączony do komputera, czy do zasilania.

Ogólnie HUB nie sprawia problemów. Do Rasberry używam go razem z zasilaczem, a do laptopa bez.

RkBlog
Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact