Artefakty krawędziowe na fotografiach planet - analiza

Artefakty to chyba nieodzowna część astrofotografii planet. Część z nich generują same kamery, ale są też takie, które generowane mogą być przez prawa fizyki. Mowa tutaj o artefaktach krawędziowych, jakie dość często pojawiają się na obrazie Marsa, czy w coraz mniejszym stopniu na fotografiach Wenus, Jowisza, czy Saturna. Z przeprowadzonej w artykule analizy i dyskusji na cloudynights wszystko wskazuje na to że źródłem tego problemu jest dyfrakcja światła.

Najczęstszą ofiarą krawędziowego artefaktu jest Mars. Powodowane jest to przez bardzo ostry kontrast na krawędzi tarczy planety. Podobnie ma się z Wenus. Na Jowiszu efekt jest już mniejszy przez zacienienie krawędzi tarczy przez atmosferę planety. Saturn też zyskuje na tym efekcie, jak i jego kontrast/albedo są dość niskie, przez co dość trudno uzyskać tak dobre warunki by uzyskać taki artefakt (ale daje się to zrobić).

W sprzyjających warunkach artefakt można już dostrzec na pojedynczych klatkach w czasie nagrywania klipu. Przy stackowaniu można próbować dobierać, na których artefakt jest najmniej widoczny, lub też usuwać go w obróbce końcowej. Wpływ dyfrakcji można obniżyć zmniejszając nieco rozdzielczość z jaką fotografowana jest planeta.

Dyfrakcja światła powoduje też halo na kraterach i kontrastowych krawędziach na fotografiach Księżyca. Szczególnie jest to widoczne na krawędziach kraterów, na których jedna strona jest oświetlona, a druga całkowicie czarna.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 8 February 2015, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact