Baader ASF - filtry AstroSolar w gotowej oprawie

Baader ASBF/ASSF/ASTF to filtry słoneczne AstroSolar w gotowej oprawie od Baadera. Dla osób, które nie chcą własnoręcznie oprawiać folii może to być opcja warta wyboru. W tym artykule zaprezentuję tą serię na przykładzie ASBF 50.

Filtry Baader ASF

Baader oferuje oprawione filtry dla tub o średnicy od 55 do 340 mm. Najmniejszy ASBF 50 to wydatek nieco ponad 100 zł natomiast największy ASTF 280 to wydatek rzędu 500 zł. Filtry te dostępne są w polskiej DeltaOptical jak i innych sklepach ze sprzętem astronomicznym. ASBF dotyczy najmniejszych filtrów do lornetek, szukaczy i bardzo małych teleskopów, ASSF dla małych i ASTF dla pozostałych teleskopów.

Pudełko ASBF

Opakowanie ASBF

Każda wersja ASF przeznaczona jest dla tub o określonej średnicy z możliwością regulacji w przedziale kilku centymetrów. Do umocowania filtra na przedzie tuby służą trzy kołeczki jak i paski z materiałem samoprzylepnym. Zmieniając odległość kołeczków od filtra możemy dopasować rozstaw do danej tuby.

Oprawa wykonana jest z metalu i powinna wiele znieść. Filtr można przechowywać w tekturowym opakowaniu z którym go kupiliśmy. Baader zastosował folię AstroSolar ND5 - do obserwacji wizualnych jak i do fotografii (w odróżnieniu od ND 3.8 przeznaczonym wyłącznie do fotografii - głównie z wyspecjalizowanym filtrami ograniczającymi jasność uzyskiwanego obrazu).

Filtr i elementy montażowe

Filtr i elementy montażowe

Kołeczki nie są za długie przez co mocowanie może być trochę niepewne. Jako zabezpieczenie, czy też do obsługi nieco niedopasowany tub Baader dodał paski materiału z samoprzylepną końcówką. Niektóre inne gotowe oprawy stosują śruby zaciskowe po bokach co daje znacznie pewniejsze umocowanie filtra, ale zazwyczaj ogranicza kompatybilność poszczególnych modeli do określonej grupy tub.

Zmontowany filtr

Zmontowany filtr

Jeżeli chodzi o konkurencję pośród filtrów AstroSolar w gotowej oprawie wymienić można Astrozap, czy Euro EMC, które w zależności od sklepu i okoliczności mogą być tańsze niż Baader. Niektóre sklepy oferują też same oprawy, w które możemy sami wstawić filtr AstroSolar. Najtańsze będzie wykonanie własnoręcznej prostej oprawy, o ile mamy takie możliwości i chęci.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 17 May 2020

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact