Baader IR-Pass i fotografowanie planet w podczerwieni

Baader IR-Pass to szerokopasmowy filtr przepuszczający podczerwień i niewielką część czerwieni. Jego zastosowanie to fotografia planet i Księżyca w podczerwieni za pomocą (najlepiej) monochromatycznych kamer. W podczerwieni efekty seeingu czy dyspersji atmosferycznej są mocno ograniczone co pozwala uzyskać znacznie ostrzejsze, czystsze zdjęcia. Baader IR-Pass jest jednym z filtrów podczerwonych dostępnych na rynku. Jak się sprawdza w porównaniu do konkurencji?

Baader IR-Pass obok Astronomików ProPlanet 742 i 804

Baader IR-Pass obok Astronomików ProPlanet 742 i 804

Baader IR-Pass to ciemnoczerwony filtr przepuszczający światło o długości co najmniej 670 nm. W odróżnieniu od filtrów ProPlanet Astronomika nie jest to filtr interferencyjny tylko pewnie jedno ze szkieł barwionych w masie Schotta (np. RG670). W tym przypadku typ filtra nie ma praktycznie znaczenia jako że szerokopasmowe filtry Schotta, czy Wrattena mają bardzo wysoką transmisję światła - taką jak filtry interferencyjne.

Baader IR-Pass

IR-Pass przepuszcza światło od mniej więcej 670 nm. ProPlanet 742 jest od niego "ciemniejszy" bo przepuszcza światło od około 740 nm. Filtr Baadera będzie jaśniejszy, lecz będzie nieco bardziej podatny na zły seeing. Niestety nie można "bezkarnie" stosować ciemnych filtrów podczerwonych. Im więcej światła filtr odrzuca tym ciemniejszy uzyskamy obraz. Stosując np. ProPlanet 804 lub jeszcze "ciemniejszy" możemy uzyskać bardzo ostre zdjęcie planety, lecz będzie ono zaszumione (drobny ziarnisty szum kamery). Tak więc filtry podczerwone trzeba dobierać pod jasność obiektu, jaki chcemy fotografować. Oto lista filtrów podczerwonych i ich możliwych zastosowań:

  • ProPlanet 804: Księżyc na niedużej rozdzielczości, nisko na niebie, Wenus
  • ProPlanet 742: Księżyc, Wenus, Merkury, częściowo Jowisz
  • Baader IR-Pass: Księżyc, Wenus, Merkury, Jowisz, częściowo Saturn
  • Czerwony filtr wizualny 610 nm: Saturn i inne planety w dużej rozdzielczości
  • Pomarańczowy filtr wizualny 510 nm: Planety i Księżyc wysoko na niebie w dość dobrych warunkach
Im jaśniejszy filtr tym niższy gain możemy zastosować (przy krótkich czasach ekspozycji) co przekłada się na niższy poziom ziarnistego szumu (lub jego brak). Oto kilka fotografii wykonanych z użyciem filtra IR-Pass:

Wenus, f/10:
venus-19-05-2012
Księżyc f/10:
moon-05-05
moon-05-05
moon-05-05
moon-05-05
moon-05-05
moon-05-05
Saturn f/20; Baader IR-pass / 2x TeleXtender:
saturn-17-04-2012

W przypadku Saturna i DMK21AU618 (matryca ICX618) obraz był już nieco za ciemny dla 30 ms ekspozycji i maksymalnego gaina (choć nadal nadający się do fotografowania). Czerwony wizualny (610 nm) pozwalał na stosowanie nieco niższego gainu (i bardzo wysokiego wypełnienia histogramu). Pomarańczowy jest jeszcze jaśniejszy, ale bez korektora dyspersji atmosferycznej może nie dawać w pełni ostrych obrazów.

Za IR-Passa Baadera zapłacimy ponad 200 PLN. Za czerwony filtr wizualny tego producenta niecałe 100 PLN, a za filtr GSO - niecałe 50 PLN. Wszystkie trzy filtry są dobre i będą działać. Cena za filtr IR-Pass wydaje się za wysoka. Jeżeli zastanawiasz się który filtr wybrać to spokojnie można postawić na czerwony GSO. Jeżeli będzie to potrzebne to możesz uzupełnić go o np. ProPlanet 742 lub podobny filtr Schotta na potrzeby fotografii Księżyca, czy Wenus nisko nad horyzontem. Z drugiej strony IR-Pass jest umieszczony w niskiej oprawie i będzie pasował nawet do wąskich kół filtrowych. Oprawy filtrów GSO są dość wysokie i mogą nie mieścić się w niektórych cienkich kołach.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 20 May 2012

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact