Blackfly IMX249 - tańsza alternatywa dla kamer z IMX174

Pozostając w tematyce nowych kamer z matrycami CMOS Sony warto też wspomnieć o gigabitowej kamerze Point Grey Blackfly BFLY-PGE-23S6M-C wyposażonej w matrycę IMX249. Użyta matryca jest tańszym i wolniejszym odpowiednikiem matrycy IMX174. Na pełnej klatce oferuje jedynie 41 FPS. Za kamerkę Blackfly zapłacimy 1600-1800 zł, czyli znacznie mniej niż za Grashoppera 3, czy ASI174MM.

W teorii IMX249 powinien mieć identyczne osiągi co IMX174 za wyjątkiem prędkości. Sony wypuszczając tą matrycę chciało właśnie zapełnić segment tańszych kamer wizyjnych. Na chwilę obecną nie ma jeszcze znanych mi astrofotografii wykonanych za pomocą tej kamery. Jako że seria Blackfly jest oparta o gigabitowy interfejs potrzebujemy w swoim laptopie/PC gigabitowej karty sieciowej (a nie 100/10 mbit), jak i oddzielnego zasilania dla kamery - czy to przez zasilacz podłączony adapterem do złącza HIROSE, albo za pomocą PoE używając insertera zasilania do kabla sieciowego.

Kamera PGR Blackfly z tą matrycą dostępna jest w internetowym sklepie Point Greya. Kilka starszych modeli z serii Blackfly stosowanych jest przez astrofotografów. Testowałem model z ICX693, a w użyciu jest też model z matrycą AR0134 (podobną do tej z ASI120MM/QHY 5L-II, ale z globalną migawką).

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 8 February 2015, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact