RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Celestron łączy siły z TIS i zapowiada kamery Skyris

Dzisiaj świat astrofotografów obiegła informacja o nowych kamerach "planetarnych" Celestrona stworzonych we współpracy z The Imaging Source. Mowa o kamerach Skyris opartych o interfejs USB3 i wyposażonych w matryce ICX445, ICX618 i ICX274. Kamery te oparte są o istniejącą linię kamer przemysłowych TISa.

Dostępne są już wstępne ceny w Wielkiej Brytanii, czy USA i jak widać ceny europejskie mocno różnią się od tych ze strony TIS dotyczących kamer przemysłowych. Relatywnie wysokie ceny już teraz nie wróżą zbyt dobrze tym kamerom. W USA natomiast kamery Skyris kosztują praktycznie tyle co kamery USB2 TISa.

Spośród zapowiedzianych modeli najciekawszy jest ten z matrycą ICX445 - sprawdzoną w fotografii Księżyca i Słońca. Starsza matryca ICX274 nie jest zbyt szybka, ale jest większa od ICX445. Gdy ktoś potrzebuje małe piksele i dość dużą matrycę do fotografii Słońca to ten model może być ciekawy (choć oczywiście są dostępne nowsze matryce i kamery) o ile cena będzie dobra. Model z matrycą ICX618 nadaje się do fotografii planet, ale dodatkowych pieniędzy na USB3 dla niej nie warto wykładać. Raz że matryca ta sprawuje się dobrze przy prędkościach nie większych niż 60 FPS, a dwa że planety nie są na tyle jasne by efektywnie używać więcej niż te 60 klatek na sekundę. Dodatkowo istnieje ryzyko że tak podkręcone kamery TIS posiadać będą różne artefakty.

Na chwilę obecną nie wiadomo czy coś poza iCap (aplikacja Celestrona) będzie te kamery obsługiwać. Nie wiadomo i raczej nie zapowiada się by kamery te miały lepszą elektronikę niż istniejące kamery TIS (czyli raczej nie będą obsługiwały płynnej prędkości nagrywania, czy szybszego ROI).

Kamera Skyris
RkBlog

Astrofotografia planetarna, 2 July 2013, Piotr Maliński

Comment article