Ceny używanych kart graficznych - lipiec 2019

Wydanie nowych kart graficznych to okazja by wymienić posiadaną kartę graficzną na coś mocniejszego. Gdy jedni kupują nowe potężne karty graficzne inni szukają okazji na rynku wtórnym. W tym artykule przedstawię obecne jak na lipiec 2019 średnie ceny używanych kart graficznych i ich umiejscowienie na osi opłacalności i osiągów.

Źródła danych

Do uzyskania średnich cen używanych kart graficznych przejrzałem aukcje na Allegro - interesowały mnie aukcje typu Kup Teraz na sprawne karty graficzne, z sortowaniem od najniższych cen. W miarę możliwości starałem zebrać kilkanaście i więcej aukcji tak by wynikowa średnia nadal skupiała się na tańszych aukcjach ale była reprezentatywna dla pokaźnej ich ilości - np. GTX 1080 Ti ma bardzo duży rozrzut cenowy. Bardziej wyszukane modele są znacznie droższe od tych masowo kupowanych do kopania i temu podobnych zadań. Modele demontowane z komputerów, czy nawet same modele OEM także mogą mieć sporą reprezentację na rynku wtórnym przy dość niskiej cenie.

Do porównania wziąłem też najniższe ceny nowych kart bazując na ofercie Morele i X-Komu. Niektóre karty starszej generacji mają już niewielką dostępność więc ceny nowych kart mogą być nieco oderwane od rzeczywistości. GTX 1080 Ti nowy nie był dostępny więc wykorzystałem starą cenę Zotaca Mini. Niektóre modele są też w trakcie promocji (Vega 56 1227 zł obok innej Vegi za 2311 zł).

Do wykresów cena/osiągi wykorzystałem statystyki z gpucheck.com. Dla kart RX Polaris (560, 570, 580) występujących w dwóch odmianach (z mniejszą i większą ilością VRAM) nie ma oddzielnych danych więc daną przypisałem do obu wariantów. Średnie ceny Polarisów zawierają karty z serii 400 jak i 500 (czyli RX480 + RX580 itd.).

Ceny

Porównanie cen nowych i używanych kart graficznych

Porównanie cen nowych i używanych kart graficznych

W przypadku RX 550 dostępnych jest tylko kilka ofert, w tym jedna oferująca do pięciu sztuk 2GB kart graficznych. Do tego jedna oferta na 4GB wariant (OEM). Ten model nie jest zbyt popularny jak i nie był zbyt często stosowany w komputerach biurowych różnych producentów więc dostępność jest bardzo niska. Osiągi też nie porywają.

RX 460 i RX 560 są już bardziej dostępne. Zebrałem około 10 aukcji na modele 4GB i sześć na modele 2GB. Część z nich to oferty z wieloma dostępnymi kartami. Dostępne są też karty OEM Mediona (2GB), które wcześniej widziałem w dużych ilościach.

RX 470 i RX 570 są bardzo popularne. Dostępnych jest kilkadziesiąt ofert na modele 4GB jak i 8GB, w tym oferty z 10-20 kartami dostępnymi dla zainteresowanych. Większość kart to karty Sapphire, ale jest też kilka kart MSI, Gigabyte, XFX czy PowerColor.

W przypadku RX 480 i RX 580 sytuacja wygląda podobnie - dostępnych jest wiele ofert (choć mniej niż w przypadku poprzedników) i większość kart to karty Sapphire. Dostępnych jest kilka aukcji na RX 480 z 20-50 dostępnymi kartami, więc zapas na te karty za szybko nie wyschnie.

RX 590 jest relatywnie nową i mało popularną kartą przez co aukcje są bardzo rzadkie. W chwili pisania artykułu dostępna była tylko jedna. Raczej nie ma co specjalnie interesować się tym modelem.

Vega 56 przeżywa chyba spory renesans bo na Allegro są tylko przecenione nowe karty (podobnie jak jeden model na Morelach). Aukcji jest kilka, choć kart jest więcej. Vega 64 także wysycha i dostępnych jest tylko kilka kart, choć i nowe są już przeceniane.

GT 1030 stosowana jest dość często w gotowych komputerach biurowych, choć na rynku modeli OEM obecnie nie ma. Kilka modeli Zotac, Gainward i MSI jest wystawionych poniżej cen nowych kart - niemniej przy wyborze tej karty nie należy nastawiać się na granie. Zwróć też uwagę na różne typy GT 1030 - różniące się typem pamięci jak i nawet posiadające przycięty układ graficzny.

GTX 1050 i GTX 1050 Ti są już znacznie bardziej popularne. Dostępnych jest sporo aukcji na pojedyncze sztuki. Oferty z większą ilością są dość rzadkie i zazwyczaj wycenione nieco wyżej. Jeżeli potrzebujesz pasywnej lub niskoprofilowej karty nie wymagającej dodatkowego zasilania to coś znajdziesz w tych aukcjach. Z producentów króluje MSI i Gigabyte, ale jest też Palit, Asus, czy Zotac i Inno3D.

GTX 1060 występuje w 3GB i 6GB wariancie. Aukcji jest nieco więcej niż dla poprzedniej grupy. Nie brakuje też aukcji oferujących więcej niż jedną kartę. W przypadku cena/osiągi 3GB model jest często zestawiany z RX 570/470. Jeżeli chcesz coś wybrać w tej cenie to sprawdź benchmarki interesujących Cię gier - czy wolą Nvidię, czy AMD.

GTX 1070 stanowi skok wydajnościowy w porównaniu do GTX 1060, ale ceny są dość blisko 6GB GTX 1060. GTX 1070 Ti jest droższa o co najmniej 250 zł. Mimo iż aukcji jest niewiele szereg z nich oferuje 5-10 kart. Sporo z dostępnych kart to krótkie Zotac Mini jak i co nieco niskobudżetowych kart z wentylatorem blower, który raczej nie będzie cichy i chłodny.

GTX 1080 zachodzi ceną na GTX 1070 Ti co pewnie wiąże się z mniejszą popularnością niższego modelu. GTX 1080 był też stosowany do kopania, przez co oferty na Zotac Mini w ilościach rzędu 10-20 kart (ale też np. 14 x Palit Dual OC).

GTX 1080 Ti to król wydajności poprzedniej generacji. Sporo aukcji na Zotac Mini, ale też np. Inno3D Blower. Bardziej wyszukane modele są znacznie droższe i nie były uwzględnione w średniej.

RX 5700, RX 5700 XT jak i RTX 2060 Super oraz RTX 2070 Super to nowe karty i dopiero wchodzą na rynek nowych kart graficznych. Stosunek ceny do osiągów wydaje się być dość dobry. GTX 1080 Ti można kupić za 1800-2000 zł a nową RTX 2070 Super o bardzo podobnych osiągach (zależy) za 2350 zł - gdzie mamy gwarancję jak i nowe funkcjonalności. W przypadku kart AMD raczej trzeba czekać na modele niereferencyjne bo te od AMD jak zawsze wyszły gorące i głośne. Osoby, które kupiły Radeona VII do grania mogą teraz czuć nieco zawód z inwestycji - karta jest znacznie droższa a oferuje zazwyczaj podobne osiągi jak te karty. Do tego popularność jest niska i nie ma ofert na karty używane.

Pozostałe Turingi czasami mają oferty na karty używane, niemniej ze względu na młody wiek tych kart - różnice w cenie będą niewielkie. Tani RTX 2080 Ti może się trafić... tyle że w chwili pisania artykułu była to karta HP z chłodzeniem typu blower. Trzeba też uważać na to kto i dlaczego sprzedaje te karty i w jakim są one stanie.

Cena i osiągi

Poniżej reprezentacja poszczególnych kart na dwóch osiach - ceny i osiągów. Celem jest osiągnięcie jak najwyższych osiągów (oś Y) przy jak najmniejszej cenie (oś X). Mając określony budżet możesz sprawdzić które modele wydają się być najlepszą okazją. Poszukując określonego poziomu wydajności jesteś w stanie znaleźć najtańsze opcje. Oznaczenie (N) oznacza nową kartę.

RX 460/560, 470/570 i 480/580 używają tych samych danych FPS dla obu wariantów VRAM ze względu na brak rozdzielnych danych. Może to dać mniej precyzyjną reprezentację ich wartości. Niezależnie od tego dane z gpucheck.com to zbiór wyników z różnych gier i nie musi być on miarodajny dla twoich gier. Przed zakupem sprawdź benchmarki i recenzje interesujących cię układów/kart w interesujących cię grach - szczególnie gdy model z mniejszą ilością pamięci VRAM jest wyraźnie tańszy.

Stosunek ceny do osiągów kart graficznych - do 1500 PLN
Stosunek ceny do osiągów kart graficznych - od 1500 PLN

Oraz dla 1440p:

Stosunek ceny do osiągów kart graficznych - do 1500 PLN
Stosunek ceny do osiągów kart graficznych - od 1500 PLN

W półce budżetowej sporo mówi się o RX 570, bardzo częste są porównania do GTX 1060 3GB. Karty te plasują się bardzo blisko siebie. Niemniej tani 4GB RX 480/580 może okazać się czarnym koniem pośród kart do 500 zł. Kolejnym punktem jest GTX 1070 a następnie 1080. Karty 1070 Ti są dość blisko 1080 więc raczej nie będą zbyt interesujące. W najwyższej półce używany GTX 1080 Ti konkuruje z droższym nowym RTX 2070 Super. Jeżeli nie potrzebujesz nowych funkcjonalności Turingów to opłacalność GTX 1080 Ti zależy od gier, które cię interesują - w niektórych tytułach jest on lepszy od RTX 2070 Super, a w innych (chyba nowsze produkcje używające DX12) wygrywa konkurent. Ilość VRAM też może mieć znaczenie.

RkBlog

Komputery PC, 8 July 2019

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact