Ciekawy test filtrów do fotografii Słońca z klinem Herschela

Mikael Joe porównał kilka filtrów (oraz tutaj) do fotografii Słońca w "białym świetle" - refraktor TS 102mm f/11 z klinem Herschela. W porównaniu udział wzięły filtry: K-line, Solar Continuum, "He-I" 590nm oraz "TiO" 705 nm. Ostatnie dwa to filtry przemysłowe Omega Optical, które opisywałem wcześniej.

Filtr wąskopasmowy 590 nm okazał się bardzo dobry w moim teleskopie z folią AstroSolar ND 5.0. Filtr TiO natomiast był już wcześniej stosowany z powodzeniem w refraktorach z klinami Herschela. Z folią AstroSolar nie sprawdził się ani u mnie ani u innych astrofotografów - folia Baadera drastycznie traci kontrast obrazu w podczerwieni i częściowo czerwieni (przez co wszystkie filtry w tych pasmach dają mało kontrastowe obrazy). Filtry Baadera - Solar Continuum oraz K-line są powszechnie znane i dostępne.

Jak widać po uzyskanych zdjęciach Solar Continuum oraz filtr 590 nm "He-I" dały najbardziej szczegółowe obrazy - z lekką przewagą filtr "He-I". Zdjęcia z pasma TiO są nieco bardziej rozmyte. Pasmo to (znajdujące się w podczerwieni) nie traci kontrastu.

Jak widać filtr "He-I" sprawdza się w fotografii Słońca niezależnie od głównego filtru odrzucającego nadmiar energii (folia, czy klin). Filtry podczerwone, potencjalnie lepiej radzące sobie ze złym seeingiem dobrze działają tylko z klinami (nie wiadomo jak z filtrami szklanymi). Ciekawe może być też sprawdzenie z klinem filtrów takich jak RG1000, czy okna krzemowe - operujących na najdłuższych podczerwonych długościach fali jakie zarejestrować mogą nasze kamery.

[rk:thumb src="nauka/solar_comp1.jpg" alt="Porównanie filtrów w fotografii Słońca"] [rk:thumb src="nauka/solar_comp2.jpg" alt="Porównanie filtrów w fotografii Słońca - duża rozdzielczość"]
RkBlog

Astrofotografia planetarna, 3 July 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact