co ciekawego na Jowiszu w 2016?

Na Jowiszu za wiele ostatnio się nie dzieje spektakularnego. Czy w 2016 jest szansa na jakieś ciekawe zjawiska atmosferyczne? Nie licząc misji JUNO i jej społecznościowego fotografowania Jowisza możemy liczyć na nieco aktywności w północnych pasach planety.

W atmosferze Jowisza zachodzą różne zmiany, z których część jest cykliczna i można przewidzieć kiedy zmiana pojawi się ponownie. John Rogers postawił prognozę dla Jowisza na lata 2015-2017. Co ciekawego ona prognozuje?

W 2016, lub tym bardziej na początku 2017 możemy oczekiwać wzrostu prędkości prądów strumieniowych w pasie NTB co w efekcie doprowadzi do zabarwienia tego pasa (przykład z 2007).

Pas NEB może już teraz ulegać ponownemu poszerzaniu, choć do pełni tego zjawiska możemy jeszcze chwilę poczekać. W połączeniu z odbudową NTB możemy uzyskać mocno zabarwioną praktycznie całą północną półkulę Jowisza.

Na południu w 2016 nie mamy co liczyć na wiele. Na blaknięcie SEB jest jeszcze raczej za wcześniej i aktywność tego pasa jak i Wielkiej Czerwonej Plamy nie powinna ulegać gwałtownym zmianom.

Oczywiście nigdy nic nie wiadomo. Warto podkreślić że 4 lipca 2016 na orbitę Jowisza dotrze sonda Juno. Na potrzeby amatorów wyposażono sondę w kamerę JunoCam, która dostarczy zdjęć wybranych przez społeczność obszarów atmosfery Jowisza. Już teraz można przesyłać własne zdjęcia Jowisza na społecznościową stronę misji JUNO.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 8 November 2015, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact