RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Co oferują kamery QHY5 z matrycami CMOS

Na rynku dostępne są trzy modele kamerek QHY5 wyposażone w matryce CMOS. Docelowo są to kamery do guidingu, jak i niektóre dodatkowo do fotografii planetarnej, Księżyca i Słońca. Matryce CMOS powszechnie uważane są za mniej czułe od matryc CCD, tak więc czy tanie guidery z matrycami CMOS mogą dawać dobre rezultaty w fotografii?

Wydajność kwantowa - QE dla matrycy ICX285 to 62%. Znajdziemy ją w wielu kamerach do astrofotografii obiektów głębokiego nieba (Atik 314L+, DSI III Pro itd.). QHY5 wyposażono w matrycę CMOS Micron MT9M001 o wydajności 56% - tak więc niewiele mniej, lecz inne matryce obecne w QHY5v, czy QHY5t mają zaledwie około 35% QE - połowę tego co nasza porównawcza "dobra" matryca CCD ICX285. W przypadku astrofotografii planetarnej nadal królują kamerki i webcamy oparte o matryce ICX098 oraz ICX424. Są to stare konstrukcje o niskiej QE około 31%, zastępowane teraz częściowo przez ICX618 o QE 65%. Patrząc wyłącznie na czułość - współczesne matryce CMOS Microna są co najmniej tak samo czułe jak wysłużona matryca webcamowa ICX098 i przy odpowiedniej konstrukcji i elektronice mogą z nimi konkurować.

Oceniając kamerki CMOS należy wziąć pod uwagę nie tylko samą matrycę i jej czułość, ale także elektronikę - szybkość i tryb sczytywania klatek, przetwornik, oraz ogólne parametry związane z szumem i artefaktami. Kamerki planetarne oparte o matryce CCD stosują sczytywanie progresywne świetnie sprawdzające się w przypadku szybkiego zapisu klatek. W przypadku kamer QHY tylko QHY5v posiada podobne rozwiązanie - "whole array shutter" i ta kamerka oprócz bycia świetnym guiderem nadaje się także do astrofotografii planetarnej.

W przypadku fotografii obiektów głębokiego nieba kamerki tego typu – zarówno DMK21, czy seria QHY nie będą dawać dobrych rezultatów ze względu na brak chłodzenia i dość wysokie szumy w porównaniu do zaawansowanych konstrukcji w kamerach dedykowanych do DSów. Należy także sprawdzić maksymalne czasy ekspozycji dla poszczególnych kamer QHY, czy Opticstar, bo nie wszystkie oferują długie czasy. Próbować zawsze można, szczególnie na obiektach takich jak gromady gwiazd. Jako tanie startowe kamery do DS znacznie lepiej sprawdzą się chłodzone QHY6 i QHY6 Pro wyposażone w tanie konstrukcje CCD ze sczytywaniem w trybie „interlaced” (mniej doskonałym od progresywnego).

qhy5v_01

Micron MT9M001

mt9m001
mt9m001-mono

Micron MT9V032

mt9v032

Micron MT9T001

mt9t001

Micron MT9C001

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 28 June 2010, Piotr Maliński

Comment article