Co tam słychać na Jowiszu?

Sezon na Jowisza w pełni, choć ogranicza go pogoda. Tymczasem na Jowiszu zachodzą zmiany, aczkolwiek na razie nic spektakularnego. Wielka czerwona plama powoli się kurczy i z roku na rok jest nieco mniejsza. Obserwować możemy też jej konkurencję - biały owal BA przemieszcza się po tarczy planety tuż poniżej WCP. Od 2008 nie jest dosłownie biały - nabrał pomarańczowego koloru. Obecnie widać zmącone chmury ciągnące się za owalem (coś jakby kilwater).

Na północy pojawił się czerwony owal Z, który powstał z białego owalu Z (dużo tych owali). Obecnie nabiera koloru i może rozwinąć się w sporą i dobrze widoczną burzę. Czas pokaże co się z nią stanie. Warto śledzić ją w najbliższych tygodniach. Do tego dochodzą inne mniejsze owale widoczne na zdjęciach wykonanych w dobrych warunkach.

W okolicach równika przy dużej rozdzielczości i w dobrych warunkach będziemy w stanie zarejestrować liczne pasma chmur rozciągane przez wiejące wiatry. Obecnie obszar ten ma bardzo dużo różnych struktur tego typu.

Do pobrania jest też program DeTeCt potrafiący wykrywać rozbłyski od uderzeń kosmicznego gruzu w atmosferę Jowisza. Aplikacja analizuje klipy wideo i generuje log z potencjalnych trafień (może być sporo fałszywych trafień pochodzących od gorących pikseli, czy księżyców Jowisza na krawędzi jego tarczy).

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 5 December 2013, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact