RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Czerwcowe wieści ze świata kamerek planetarnych

Nowe kamery Ximea xiD z chłodzeniem, czy chłodzona obudowa dla kamera iNova oraz cała prawda o Atiku GP. Tyle działo się w czerwcu...

W ostatnim tygodniu Ximea zapowiedziała nową linię kamer wyposażonych w matryce CCD Sony oraz (opcjonalne) chłodzenie ogniwem Peltiera. Seria Ximea xiD wyposażona jest w złącze USB3 zapewniające dużą przepustowość (dużo klatek na sekundę) jak i najnowsze/nowe matryce CCD oferowane przez Sony. Większość z nich, np. ICX674 znajdziemy także w kamerach do fotografii DS, np. Atika. Na papierze więc będą to kamery nadające się zarówno do fotografii Układu Słonecznego jak i głębokiego nieba. Niestety w praktyce przyjdzie nam za to zapłacić bo ceny będą podobne, jak nie wyższe od odpowiadających im kamer Atika z tą samą matrycą (ponad siedem tysięcy zł za model z ICX674).

Francuski producent kamer iNova zaprezentował chłodzone obudowy również wyposażone w ogniwo Peltiera. Można je wykorzystać do chłodzenia wcześniej zakupionej kamery, czy zamówić od razu kamerę z tym dodatkiem. Zapłacimy za to 176 EUR, czyli nieco ponad 700 zł.

Wcześniej pisałem o kamerze Atik GP wyposażonej w matrycę ICX445 tak jak Point Grey Chameleon. Okazało się że ten Atik to jest Chameleon, tyle że zmienił nieco obudowę. Atik nawet nie zmieniał identyfikatorów urządzenia (vendor/product ID), przez co sterowniki Atika rozpoznają każdego Chameleona jako kamerę Atik GP o ile nie mamy zainstalowanego Flycap (co może być poręczne dla osób używających Chameleona jako guider). W europejskich sklepach za Atika zapłacimy jakieś 1700 zł.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 29 June 2014, Piotr Maliński

Comment article