RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

Dlaczego PHP nie kształci dobrych programistów?

Na forum php.pl znalazłem bardzo ciekawy link prowadzący na listę dostępnych funkcji PHP na serwerach WP. Jak widać oferta jest... śmieszna? - po pierwsze mamy przestarzałe i niewspierane już PHP4, po drugie wystarczy popatrzeć jakie funkcje zostały wyłączone by paść ze śmiechu. Niestety masowy hosting o praktycznie zerowych możliwościach - darmowy, czy też płatny nie jest czymś odosobnionym. Nic dziwnego że "dzieci" chcące zrobić "stronkę w PHP" trafiają na takie "usługi" i zamiast uczyć czegoś związanego z umiejętnością programowania w PHP uczą się kopiowania ograniczonych skrypcików działających na takich "serwerach". Nie umieją korzystać z baz danych, czy też stosować poprawnych struktur kodu, frameworków. Spędzając dłuższy czas w takim sosie błędne nawyki zaczynają się utrwalać, a przekonani o swojej genialności script kiddies dołują całą platformę PHP.

Rozwiązanie nie jest łatwe i wymagałoby radykalnych działań twórców PHP - wymuszenie bezwzględnego używania nowszych wersji PHP (zmiana licencji?), ograniczenie możliwości wyłączania części funkcjonalności języka (czy to z chęci zysku, czy z głupoty pseudoadmina), a także łatwiejsze rozwiązania do poszerzania funkcjonalności (skryptowe i binarne rozszerzenia) podobnie jak w Pythonie, czy Ruby.

Z PHP-Socjologicznego punktu widzenia bardzo ciekawe byłoby dodanie obsługi PHP w usługach typu Google App Engie. Interpreter byłby stosowanie dostosowany - brak operacji na pliczkach, brak safe mod, latania po katalogach itp. Darmowy fajny hosting, na którym nie działałyby istniejące skrypciki :) Co wtedy zrobiliby script kiddies? Paru zapewne będzie chciało "wrzucić" MySQLa razem z projektem, ale ci jeszcze całkowicie nie odmóżdżeni "w końcu" by się czegoś nauczyli - mając platformę, na której "lepszy" kod działa.

RkBlog

Podstawy PHP, 31 October 2008, Piotr Maliński

Comment article