Dlaczego PHP nie kształci dobrych programistów?

Na forum php.pl znalazłem bardzo ciekawy link prowadzący na listę dostępnych funkcji PHP na serwerach WP. Jak widać oferta jest... śmieszna? - po pierwsze mamy przestarzałe i niewspierane już PHP4, po drugie wystarczy popatrzeć jakie funkcje zostały wyłączone by paść ze śmiechu. Niestety masowy hosting o praktycznie zerowych możliwościach - darmowy, czy też płatny nie jest czymś odosobnionym. Nic dziwnego że "dzieci" chcące zrobić "stronkę w PHP" trafiają na takie "usługi" i zamiast uczyć czegoś związanego z umiejętnością programowania w PHP uczą się kopiowania ograniczonych skrypcików działających na takich "serwerach". Nie umieją korzystać z baz danych, czy też stosować poprawnych struktur kodu, frameworków. Spędzając dłuższy czas w takim sosie błędne nawyki zaczynają się utrwalać, a przekonani o swojej genialności script kiddies dołują całą platformę PHP.

Rozwiązanie nie jest łatwe i wymagałoby radykalnych działań twórców PHP - wymuszenie bezwzględnego używania nowszych wersji PHP (zmiana licencji?), ograniczenie możliwości wyłączania części funkcjonalności języka (czy to z chęci zysku, czy z głupoty pseudoadmina), a także łatwiejsze rozwiązania do poszerzania funkcjonalności (skryptowe i binarne rozszerzenia) podobnie jak w Pythonie, czy Ruby.

Z PHP-Socjologicznego punktu widzenia bardzo ciekawe byłoby dodanie obsługi PHP w usługach typu Google App Engie. Interpreter byłby stosowanie dostosowany - brak operacji na pliczkach, brak safe mod, latania po katalogach itp. Darmowy fajny hosting, na którym nie działałyby istniejące skrypciki :) Co wtedy zrobiliby script kiddies? Paru zapewne będzie chciało "wrzucić" MySQLa razem z projektem, ale ci jeszcze całkowicie nie odmóżdżeni "w końcu" by się czegoś nauczyli - mając platformę, na której "lepszy" kod działa.

RkBlog

Podstawy PHP, 31 October 2008

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact