Jeszcze do końca maja można zgłaszać propozycje prelekcji na tegoroczny, piąty już PHPCon Poland - największą konferencję w Europie Środkowej poświęconą w całości językowi PHP. Jeśli pracujesz w PHP i czujesz się na siłach, by zaprezentować jakieś ciekawe zagadnienie dotyczące tego języka, podziel się swoją wiedzą z innymi i zgłoś propozycję na phpcon.pl. Jako zakwalifikowany prelegent, będziesz miał prawo do zwrotu całości opłaty za uczestnictwo.
› Read more
Opis zastosowania modułu SQLite FTS3 do pełnotekstowego wyszukiwania rekordów
› Read more
Wydano pierwszą stabilną wersję PHP 5.3. Nowa wersja wnosi sporo zmian do języka. Dodano funkcje lambda, przestrzenie nazw, kontrowersyjne goto, nowe rozszerzenia (ext/phar, ext/intl, ext/fileinfo, ext/sqlite3, ext/enchant), oraz wiele poprawek.
› Read more
Na forum php.pl znalazłem bardzo ciekawy link prowadzący na listę dostępnych funkcji PHP na serwerach WP. Jak widać oferta jest... śmieszna? - po pierwsze mamy przestarzałe i niewspierane już PHP4, po drugie wystarczy popatrzeć jakie funkcje zostały wyłączone by paść ze śmiechu. Niestety masowy hosting o praktycznie zerowych możliwościach - darmowy, czy też płatny nie jest czymś odosobnionym. Nic dziwnego że "dzieci" chcące zrobić "stronkę w PHP" trafiają na takie "usługi" i zamiast uczyć czegoś związanego z umiejętnością programowania w PHP uczą się kopiowania ograniczonych skrypcików działających na takich "serwerach". Nie umieją korzystać z baz danych, czy też stosować poprawnych struktur kodu, frameworków. Spędzając dłuższy czas w takim sosie błędne nawyki zaczynają się utrwalać, a przekonani o swojej genialności script kiddies dołują całą platformę PHP.
Rozwiązanie nie jest łatwe i wymagałoby radykalnych działań twórców PHP - wymuszenie bezwzględnego używania nowszych wersji PHP (zmiana licencji?), ograniczenie możliwości wyłączania części funkcjonalności języka (czy to z chęci zysku, czy z głupoty pseudoadmina), a także łatwiejsze rozwiązania do poszerzania funkcjonalności (skryptowe i binarne rozszerzenia) podobnie jak w Pythonie, czy Ruby.
Z PHP-Socjologicznego punktu widzenia bardzo ciekawe byłoby dodanie obsługi PHP w usługach typu Google App Engie. Interpreter byłby stosowanie dostosowany - brak operacji na pliczkach, brak safe mod, latania po katalogach itp. Darmowy fajny hosting, na którym nie działałyby istniejące skrypciki :) Co wtedy zrobiliby script kiddies? Paru zapewne będzie chciało "wrzucić" MySQLa razem z projektem, ale ci jeszcze całkowicie nie odmóżdżeni "w końcu" by się czegoś nauczyli - mając platformę, na której "lepszy" kod działa.
› Read more
1 sierpnia wydano pierwszą wersję alfa PHP 5.3 - służącą jako przegląd nowych możliwości dla programistów i do wyłapywania błędów. PHP z serii 5.3 wprowadza sporo nowych funkcjonalności takich jak:
- Przestrzenie nazw (namespaces) - czyli kontrolowanie zasięgu klas, metod, funkcji w obrębie kodu PHP umożliwiając np. stosowanie funkcji o takich samych nazwach w różnych obrębach aplikacji. (Dokumentacja)
- Odwoływanie się do metod statycznych (Late Static Bindings) - możliwość odwoływania się m.in. do statycznych metod klasy poprzez static::nazwametody();. (Dokumentacja)
- Nowa metoda magiczna __callStatic() - wykonywana przy próbie wywołania niedostępnej metody w statycznym kontekście. (Dokumentacja)
- Funkcje Lambda i domykanie (Closure) - Funkcje lambda to proste jednolinijkowe funkcje, wykorzystywane w przypadkach, gdy np. potrzebujemy prostej funkcji w danym fragmencie aplikacji do wykonania prostej czynności. Zamiast definiować zwykłą funkcję, można skorzystać z funkcji lambda bezpośrednio w miejscu jej wykorzystania. Domknięcia (closures) poszerzają użyteczność funkcji lambda, a polegają na "zaszywaniem" zmiennych lokalnych w funkcjach (np. zmienne zwykłej funkcji dostępne w funkcji lambda stworzonej wewnątrz niej. (Dokumentacja)
- Rozszerzenia Phar, intl i sqlite3 - Phar to odpowiednik na plik-kontenery JAR w Javie. Phar umożliwia budowanie pakietów z całych aplikacji w jednym pliku, co ma za zadanie ułatwienie dystrybuowania gotowych aplikacji. intl to rozszerzenie obsługujące internacjonalizację.
- Natywny sterownik mysql - natywny dla PHP sterownik MySQLnd zastępuje libmysql
- Brak wsparcia dla Windows 98, NT4, ME - PHP 5.3 nie będzie już obsługiwać starszych wersji MS Windows.
Więcej znajdziemy na blogu rooftopsolutions.nl, czy też na php.pl.
› Read more
Zawarte w dziale "Podstawy PHP" artykuły wymagają aktualizacji, albo są już przestarzałe (PHP5). Zamiast wszystko pisać od nowa postanowiłem połączyć siły z WikiBooks PHP. To co się nadaje, a nie ma w WikiKsiążce zostanie tam przeniesione, a w Bibliotece pojawi się system wyświetlający artykuły/spis treści WikiKsiążki.
› Read more
Comment article