RkBlog

Hardware, programming and astronomy tutorials and reviews.

DMK 41 kontra Point Grey Grasshopper w fotografii Słońca

Rolf Geissinger porównał DMK41 i PRG Grasshopper GRAS-14S5M-C pod kątem wydajności w fotografii Słońca w paśmie H-alpha. Z zaprezentowanych wyników widać że Grasshopper dał znacznie lepsze rezultaty od powszechnie dostępnej DMK41. Podczas kolejnej próby Grasshopper dał przepiękne fotografie tarczy słonecznej.

Point Grey Grashopper GRAS-14S5M-C wyposażono w matrycę ICX285 znaną z np. Atika 314 czy DSI III Pro. Jest to czuła i dość duża (2/3") matryca CCD. Kamera ta posiada także interfejs Firewire IEEE-1394b (800 Mb/s) pozwalający na zapis do 15 pełnych klatek na sekundę. DMK41 wyposażona jest w nieco mniejszą matrycę ICX205AL o niższej czułości. Maksymalna prędkość dla tej kamery wynosi 15 klatek na sekundę, choć by uniknąć kolistych artefaktów należy stosować prędkość 7.5 klatki na sekundę.

Astrofotografia Słońca, czy Księżyca wymaga zarejestrowania wielu klatek w krótkim czasie. Stosując większe matryce pokrywające większy obszar tracimy na maksymalnej prędkości. Zastosowanie nowych interfejsów jak Firewire IEEE-1394b, czy Gigabit Ethernet (GigE) pozwala osiągać znacznie większe prędkości niż w przypadku USB 2 stosowanego w prostych kamerkach "planetarnych". Interfejsy te są stosowane jak na razie tylko w nowszych kamerach przemysłowych i znacząco zwiększają koszt urządzenia.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 7 August 2010, Piotr Maliński

Comment article