DMK21AU618 - najlepsza kamerka planetarna?

Gdyby nie bardzo duże zainteresowanie ze strony społeczności (i ucieczka w kierunku konkurencyjnych kamer) DMK21AU618 nie powstałaby. TIS nie miał w planach stworzenia kamery z matrycą ICX618... a jednak stworzył. Nowa kamera sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. Jest prosta w obsłudze i co ważniejsze jak dotąd nie stwierdzono obecności jakichkolwiek artefaktów w obrazie z tej kamerki przy maksymalnej prędkości.

DMK21AU618 oraz Balser Ace i Point Grey Chameleon

W Polsce kamerkami TIS handluje Delta Optical. DMK21AU618 powinna być już dostępna, w cenie około 2000 PLN, choć wszystko to może się zmieniać w zależności od zmian kursowych. W zestawie znajdziemy kamerę, nos 1,25", kabel USB oraz płytę ze sterownikami i IC.Capture.AS, choć można też pobrać nowsze wersje ze strony producenta. Po instalacji wszystkiego wystarczy odpalić IC.Capture i wszystko powinno śmigać:

IC.Capture AS

Oczywiście dla astrofotografii planetarnej można użyć bardziej elastycznego FireCapture. Do kamerek TIS powstaje także sterownik ASCOM, który ma za zadanie ułatwić stosowanie tych kamer do guidingu (sterownik ASCOM zamiast obsługi kamery poprzez WDM).

Od niedawna dostępne są także kolorowe DBK i DFK 21AU618 - dla osób wolących "prostsze" fotografowanie bez filtrów RGB. Fotografie z nowych kamer można wyszperać na Blogu TIS.

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 5 December 2011

Comment article
Comment article RkBlog main page Search RSS Contact