Do czego można by zastosować kamery logarytmiczne?

New Imaging Technologies oferuje matryce CMOS o ogromnym zakresie dynamicznym przekraczającym 120 dB. Jest to osiągalne dzięki logarytmicznej odpowiedzi na sygnał. W normalnych matrycach odpowiedź jest liniowa - 10 razy silniejszy sygnał powinien dać 10 razy większą odpowiedź na matrycy. Nie jest to pożądane gdy interesują nas "ciemne" detale obok bardzo jasnych - powoduje to saturację matrycy (i np. blooming, prześwietlenie kadru). W odpowiedzi logarytmicznej bardzo silny sygnał (l1) zostanie mocno stłumiony przez logarytm w stosunku do słabego l2:

logarytmiczna odpowiedź matrycy
Piksele oparte o technologię ogniw słonecznych nie mają "czasu ekspozycji", jak i odporne są na nagłe zmiany jasności. Wadą jest brak obsługi długich ekspozycji. Do czego można by zastosować takie matryce? Co prawda nie ma chyba żadnych astronomicznych testów to można pogdybać do czego teoretycznie można by wykorzystać takie matryce:
  • Fotografowanie światła popielatego Księżyca i oświetlonej przez Słońcę części tarczy Księżyca bez prześwietlania tej drugiej
  • Fotografowanie nocnej strony Wenus
  • Fotografowanie Saturna w paśmie metanu (pierścień wszystko zaświetla)
  • Próba złapania pierścieni Urana z użyciem szerokopasmowego filtra podczerwonego (normalnie planeta zaświetla pierścienie)
  • Astrofotografia Słońca?
Dla chętnych - NIT oferuje zestawy testowe oparte o USB 2.0 wraz z oprogramowaniem do ich obsługi. Kamera monochromatyczna IDS - UI-1120SE - wyposażona w matrycę NIT kosztuje około 1700 EUR (optosoft.pl)...

RkBlog

Astrofotografia planetarna, 5 December 2011, Piotr Maliński

Comment article
RkBlog main page Search RSS Contact