Astrofotografia na bardzo wysokiej rozdzielczości stawia równie wysokie wymagania optyce, teleskopowi i warunkom atmosferycznym. Celestron SCT 14" miał problemy z termiką jak i ze względu typ konstrukcji - z fotografią na krótkich długościach fali. Rozwiązaniem problemów okazał się dedykowany teleskop konstrukcji Dall-Kirkham.
Grafen, kolejny nowoczesny materiał mający szansę odmienić wiele technologii wchodzi także do matryc CMOS. Na razie prace są na wczesnym stanie rozwoju i daleko jeszcze do produkcyjnego wykorzystania grafenu w tanich matrycach. Niemniej obecne wyniki wskazują na to iż matryce z grafenem będą czułe od ultrafioletu po podczerwień (szacunkowo 300-2000nm) - w większym zakresie niż obecne matryce krzemowe.
Zdjęcia z kamery JunoCAM na pokładzie sondy Juno jak i pierwsze zdjęcia wykonane w tej aparycji przez amatorów ujawniły że w północnym pasie umiarkowanym doszło do nagłego wzrostu aktywności. Prąd strumieniowy wszedł w kolejny cykl swojej aktywności (NTBs jet stream outbreak) i zaczął produkować
małe jasne plamy w atmosferze Jowisza. Zjawisko to jest krótkotrwałe i plamy te mogą zniknąć w przeciągu dni, czy tygodni.
System Jowisza jest miejscem, w którym zawsze coś się dzieje. Na przykład cząsteczki z atmosfery Io są jonizowane i porywane przez magnetosferę planety. W efekcie w Układzie Słonecznym mamy ogromną sodową mgławicę o rozpiętości około 300 promieni Jowisza.
Przyjrzyjmy się temu zjawisku i sposobom jego fotografowania.